Összefüggések hegyesszögek szögfüggvényei közt. Hogy van ez a feladat? (sin, cos)

Határozzuk meg α hegyesszög értékét, ha: cos(α-7°)=sin(α-11°)

2014. márc. 28. 19:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Jópofa kis feladat! :-)


Többféleképp is megoldható, az eredmény: α = 54°

2014. márc. 28. 20:17
 2/3 anonim ***** válasza:

Ez a feladat így van:

[link]

Így érthető?

2014. márc. 28. 20:36
 3/3 anonim ***** válasza:

Érdekességként mutatok egy másik megoldást a szögfüggvények közti összefüggések gyakorlása végett.


A feladat

cos(α - 7°) = sin(α - 11°)


Legyen egy új változó:

ß = α - 9


Ezzel

α - 7 = ß + 2

és

α - 11 = ß - 2


Ezekkel az egyenlet

cos(ß + 2) = sin(ß - 2)


Kibontva mindkét oldalt (összegfüggvények)

cosß*cos2 - sinß*sin2 = sinß*cos2 - cosß*sin2


Átrendezve és kiemelve

cosß(sin2 + cos2) = sinß(sin2 + cos2)


Egyszerűsítés után marad, hogy

cosß = sinß


Ez csak akkor áll fenn, ha

ß = 45°


így az új változó képletéből

α = ß + 9

vagyis

α = 54°

======


DeeDee

**********

2014. márc. 28. 21:25