Határozzuk meg α hegyesszög értékét, ha: cos(α-7°)=sin(α-11°)2014. márc. 28. 19:11
1/3 anonim válasza:
Jópofa kis feladat! :-)
Többféleképp is megoldható, az eredmény: α = 54°
2/3 anonim válasza:
3/3 anonim válasza:
Érdekességként mutatok egy másik megoldást a szögfüggvények közti összefüggések gyakorlása végett.
A feladat
cos(α - 7°) = sin(α - 11°)
Legyen egy új változó:
ß = α - 9
Ezzel
α - 7 = ß + 2
és
α - 11 = ß - 2
Ezekkel az egyenlet
cos(ß + 2) = sin(ß - 2)
Kibontva mindkét oldalt (összegfüggvények)
cosß*cos2 - sinß*sin2 = sinß*cos2 - cosß*sin2
Átrendezve és kiemelve
cosß(sin2 + cos2) = sinß(sin2 + cos2)
Egyszerűsítés után marad, hogy
cosß = sinß
Ez csak akkor áll fenn, ha
ß = 45°
így az új változó képletéből
α = ß + 9
vagyis
α = 54°
======
DeeDee
**********