Hogyan rendezzem az alábbi kémiai egyenleteket?


Helló!


Mi alapján rendezzem a kémiai egyenleteket? Szóval mi benne a szabály, mármint a rendezésben?


N2+H2=NH3


C6H12O6+O2=CO2+H2O


Al+HCl=AlCl3+H2


Zn+(H3O+)=(Zn2+)+H2O+H2


Cu+(Ag+)=(Cu2+)+Ag


P+O2=P2O5



Amik zárójelbe vannak azok ionok!


Előre is köszi!


2014. márc. 25. 06:52
 1/3 anonim ***** válasza:

N2 + H2 = NH3


Ugyanannyi legyen mindenből a bal oldalon, mint a jobb oldalon.

- Bal oldalon 2 N van, jobb oldalon csak 1. Vegyünk a jobb oldalon is 2 db NH3-at!


N2 + H2 = 2 NH3


A nitrogén már stimmel, a hidrogén még nem, mert bal oldalon 2 van, jobb oldalon 2*3, azaz 6.


- Vegyünk a bal oldalon 3 H2-t.


N2 + 3 H2 = 2 NH3


Ellenőrzés:

2 N bal oldalon és 2 N a jobb oldalon.

3*2=6 H a bal oldalon és 2*3=6 H a jobb oldalon.

2014. márc. 25. 07:31
 2/3 anonim ***** válasza:

C6H12O6 + O2 = CO2 + H2O EZ HIBÁS


C6H12O6 + 9 O2 = 6 CO2 + 6 H2O


Szén:

Bal oldal: 6, jobb oldal 6.


Hidrogén:

Bal oldal: 12, jobb oldal: 6*2 = 12


Oxigén:

Bal oldal: 6 + 9*2 = 24, jobb oldal: 6*2 + 6*2 = 24

2014. márc. 25. 08:06
 3/3 anonim ***** válasza:

Az előző nagy agytrösz. Még a legegyszerűbb glükózos egyenletet sem tudta rendezni. Az egyenletek helyesen:


N2 + 3H2 = 2NH3

Mivel a nitrogénből bal oldalon kettő van, ezért jobb oldalon is kettőt veszel. Majd rendezed hidrogének alapján is.


C6H12O6 + 6O2 = 6CO2 + 6H2O

Mivel a glükózban hat szén van, ezért szén-dioxidból hatot veszel. Mivel a glükózban tizenkét hidrogén van, ezért a vízből hatot veszel, mert 6x2=12. Ezután rendezed oxigének alapján is.


Al + 3HCl = AlCl3 + 1,5H2

2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2

Mivel a klórból jobb oldalon 3 van, ezért a hidrogén-kloridból is hármat veszel. Mivel a hidrogénből így baloldalon három lett, jobb oldalon pedig maradt 2, ezért a jobb oldali hidrogénből 1,5-et veszel, mert 1,5x2=3. A kémia szereti, ha a reakcióban egész számok vannak, ezért beszorzol kettővel.


Zn + 2H3O+ = Zn2+ + H2 + 2H2O

Mivel a jobb oldalon a töltések összege +1, amit az oxónium eredményez, a bal oldalon pedig +2, amit a cink-ion, ezért az oxóniumból venni kell kettőt, hogy mindkét oldalon érvényesüljön a töltésmegmaradás. Mivel a bal oldalon így két oxigén lett, ezért vízből is kettőt kell venni. Ezután rendezed hidrogén alapján, de mint látni fogod nem is kell már rendezni.


Cu + 2Ag+ = Cu2+ + 2Ag

Rendezed ismét töltések alapján. Mivel ezüst-ionból kettőt veszünk, ezért fémezüstből a jobb oldalon is kettőt kell.


2P + 2,5O2 = P2O5

4P + 5O2 = 2P2O5

Rendezed foszfor alapján először, ezért kettőt veszel bal oldalon. Majd oxigének alapján is, ezért 2,5-et. A kémia az egész számokat szereti, ezért....

2014. márc. 25. 13:34