Lenne kedvetek egy kis matekhoz? Légyszi legyen:D Ja és a 14 feladatból maradt ez a 4 amit nem tudtam, szóval igyekszem, nem veletek iratom az összes házim. :D


1.Egy tartályt az egyik csap 15 perc, a másik 20 perc alatt tölti meg. A megtelt tartály az alján lévő csap megnyitása után 10 perc alatt ürül ki. Mennyi idő kell az üres tartály megtöltéséhez, ha mindhárom csap nyitva van?


2.Az apa 4 óra, a fia 5 óra alatt ásta volna fel a kertet. Együtt fogtak hozzá a munkához, de az apának egy bizonyos idő múlva el kellett mennie. Mennyi ideig dologztak együtt, ha a fiú fél óra múlva befejezte a munkát?


3. 3kg 20%os és 4 kg 32%os alkohol összeöntése után hány kg, hány százalékos alkoholt kapunk?


4. 3 kg 20%os és 4 kg 32%os alkoholt egy edénybe öntünk. Hány kg 60%os alkoholt öntsünk hozzá, ha 40%os alkoholt akarunk kapni?



előre is köszi:)


2009. dec. 16. 17:21
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem mondom meg a megoldást :) Mi si tnaultuk idén évelején, de füzetbe példa biztos van. A 3. és 4. feladatban viszont nem kg, hanem liter.
2009. dec. 16. 17:28
 2/4 anonim ***** válasza:
a harmadikra a megoldás 7kg, kb 26.9 %-os oldat. (T%: oldott anyag/oldat x 100)
2009. dec. 16. 17:30
 3/4 anonim ***** válasza:

1., a legegyszerűbb talán, ha azt mondod, hogy a tartályba 60 egység víz fér (azért legyen ennyi, mert ezt osztja a 15,20 és 10is, így könnyű számolni). Az első csap 15perc alatt tölti fel a tartályt, így abból percenként 60/15=4egység víz jön ki, a másikból hasonlóan 3egység/perc sebességgel jön a víz, az alsón pedig 60/10=6 egység/perc sebességgel áramlik ki a tartályból a víz.

Összegezve a tartályban egy perc alatt 3+4-6=1 egységet növekszik a vízszint, ezért összesen 60perc kell majd, hogy telel legyen.


2., Hasonlóan, mondjuk, hogy a kert 20egység nagy, ekkor a fiú 4egység/óra sebességgel dolgozik, a papa 5egység/órával. A fiú egyedül félórát dolgozott, tehát egyedül 2 egységet ásott fel. Maradt 18egység, amit közösen ástak fel. Ketten együtt 4+5=9egység/óra sebességgel dolgoznak, amivel 2óra alatt felásták azt a 18 egység földet.

Tehát 2órár dolgoztak együtt


3., 3kg 20%os alkohol azt jelenti, hogy abban 3kg*20% = 600g tiszta alkohol van. A 4kg 32%osban 1280g alkohol. Ha összeöntjük a kettőt, az összesen 1880g alkohol az összesen 7kg folyadékból. Kiszámolod, hogy ez hány százalék


4., azt tudod, hogy mikor összeöntötted a két folyadékot, akkor 7kgból 1880g alkoholt kaptál. Most hozzá akarsz adni x mennyiségű (kg) 60%os alkoholt, hogy az egész 40%os legyen.

Egyenlettel felírva:

(7000g+x*1000g)*40% = 1880g+x*60%


Az egyenletet rendezed, megoldod x-re, az kiadja a kívánt mennyiséget

2009. dec. 16. 17:40
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2009. dec. 17. 08:52