Valaki segitene Elemi iskola 7. -dikes Kémia anyagból?


Nagyon szeretem a kémiát.Az osztályban én vagyok a legjobb belöle de most megakadtam a házi feladat 1-2 részén.

1.A 100g telitett nátrium-klorid oldatban(só) szobahőmérsékleten még feloldható nátrium klorid tömege:

a)5g

b)10g

c)0g <--- én erre gondoltam de nem biztos.

d)100g

2.Ha 25c-fokon 200g cukor magába sziv 100g vizet,cseppfolyós keverék jön létre.Melyik az oldószer ebben a keverékben? <--szerintem a viz:d

3.Számitsd ki a nátrium-klorid oldhatóságát 25c-fokon ha ezen a hőmérsékleten 16,5g oldószerben 6g nátrium-klorid oldható fel!<--ezt nem tudom.nem is tanultuk.


Aztán pedig a legkönnyebb

4.három pohárba önts azonos vizmennyiséget!az első pohárba tegyél egy kanál sót,a másodikba pedig egy kanál meggylevet!A harmadik pohárba helyezz szivószálat és fujj bele!

Hogyan nevezzük ezt a 3 keveréket?



2014. márc. 17. 20:40
 1/5 anonim válasza:

Gondolom akkor a 3.-at nem tudtad. Szóval:


Ami te keresel, az egy tömegtört. Általában 100g oldószerre szoktuk megadni azt, hogy mennyi oldandó anyagot tud feloldani ahhoz, hogy telített oldatot kapj. (Azt tudod, hogy micsoda) Tehát, az a célunk, hogy azt hozzunk létre.


kiszámolhatjuk úgy, hogy:


W=6/(16,5+6)= 0,266 W=oldott anyag tömege/oldat tömege

(Hagyhatod törtben is. Igazándiból ezzel ti nem hiszem, hogy sokat számoltok, mert főként kristályvizes oldatoknál lehet hasznát venni.)


Vagy így egyenes arányossággal.


16,5 g oldószer 6 g-ot old, akkor

100g oldószer X g-ot old.


Tehát 100:16,5=6,06 X= 6× 6,06= 36,36g


Tehát 100g oldószer 36,36g-ot old.


Ellenőrizzük le!!!


W= oldott anyag tömege/oldat tömege= 36,36/136,36=0,2666


Mint látod, ugyanannyi az eredmény!


Remélem tudtam segíteni!

2014. márc. 18. 10:22
 2/5 anonim válasza:
Tehát nem írtam le, de hogy biztos értsd, a telített oldat 26,6%-os.
2014. márc. 18. 10:28
 3/5 anonim ***** válasza:
Érdekes , hogy ezeket általános iskolai feladatok. Én gimibe tanultam ilyeneket anno. Vagy te jársz nagyon jó általános iskolában , vagy én jártam nagyon szar középsuliba :D
2014. márc. 18. 21:08
 4/5 A kérdező kommentje:
:D egy kicsit nehéz.de most ettől egy sokkal nehezebb anyagot vettünk.ki kell számolni hogy mennyi % van benne képletekkel stb
2014. márc. 21. 18:00
 5/5 A kérdező kommentje:
mostmár értem^^
2014. márc. 25. 22:38