KedvesPitypang kérdése:

Melyik az a legkisebb pozitív egész szám, amelynek 12 osztója van?

S.O.S.!! Neten nincs fent, légyszi segítsetek! :(

2014. márc. 16. 08:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az osztók számát úgy határozzuk meg, hogy prímtényezős alakban felírjuk, az így kapott kitevőkhöz hozzáadunk 1-et, majd összeszorozzuk őket, ezzel megkapjuk az osztók számát.


Például:


Hány osztója van a 168-nak?


Bontsuk fel prímtényezős alakban, ehhez az "akasztófamódszert" szoktuk használni:


168|2

84|2

42|2

21|3

7|7

1


Tehát 168=2^(3)*3^(1)*7^(1)


A zárójelben a kitevők vannak. Minegyikhez adjunk hozzá 1-et:


3+1=4 ; 1+1=2 ; 1+1=2,


Ezeket összeszorozva: 4*2*2=16, tehát 16 osztjója van.


Érdemes olyan szorzatokat keresni, amiknek az eredménye 12, azoknak a tagjaiból levonogatni 1-et, és mivel a legkisebb számot keressü, ezért a legnagyobb szánokat hatványtényezőként mindig a legkisebb prímszámhoz rendeljük hozzá.


12 prímtényezős felosztássa:


12|2

6|2

3|3

1


Tehát 12=3*2*2


Ezekből levonogatva 1-et a 2 ; 1 ; 1 kitevőket kapjuk. Ezeket rendeljük hozzá a 3 legkisebb prímszámhoz, a 2-höz, a 3-hoz és az 5-höz:


2^(2)*3^(1)*5^(1)=4*3*5=60. Tehát a 60 a legkisebb ilyen szám.

2014. márc. 16. 09:52
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Első válaszoló, te sem a bölcsész karra jársz :)
2014. márc. 16. 10:00
 3/4 anonim ***** válasza:
Második, jó tipp, matek szak :D
2014. márc. 16. 10:14
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, örök hálám! :)
2014. márc. 16. 10:50