Szöveges feladatok? Egy apa életkora ebben az évben négyszerese a fiáénak. Ezelőtt 6 évvel az apa 7x volt idősebb a fiánál. Hány évesek most?


2) Egy ketjegyu termeszetes szam egyik szamjegye 3mal kisebb a masiknal Ha a jegyeit felcsereljuk, az eredeti harmadanal 15tek nagyobb szamot kapunk. Melyik ez a szam?

3) Csaba es Andras egyutt kezdenek egy munkahoz. Andras egyedul 12 ora alatt, Csaba 16 ora alatt vegezne a munkaval. Sajnos Csabanak 4 ora munka utan el kell mennie, igy Andras egyedul fejezi be. Hany orat kell meg dolgoznia?


Arra szeretnek rajonni. hogy hogyan kell rendesen felirni hozzajuk a szamolast. Koszi ha megmutatjatok es segitetek!


2014. márc. 15. 22:18
 1/6 anonim ***** válasza:

az első:

most: fiú:y

apa:4y


6 évvel ezelőtt:

fiú:y-6

apa:(y-6)7


ebből az egyenlet:

(y-6)x7=4y-6

7y-42=4y-6

3y=36

y=12

A fiú most 12 éves az apa pedig enek a négyszerese azaz 48 éves.


Le is tudod ellenőrizni most 12 és 48 6 éve pedig akkor 6 és 42 és a 42 pont 7szerese a 6nak :)


ha tudom akkor majd írok választ a többire is

2014. márc. 15. 22:43
 2/6 anonim ***** válasza:

sikerült a második is:)


10y+ y-3/3 (az egész osztva 3-mal ez egy tört)+15=10x(y-3)+x

11y-3+45=33x-90 (beszoroztunk 3-mal)

42=22y-90

132=22y

6=y

a szám pedig 63 (egyik szám a hatos másik meg 6-2=3)

tehát 63 mert ennek a fordítottja 36. a 63 harmada 21 éa ehhez ha hozzáadunk 15-öt akk az 36 :)


ezt kicsit nehezebb egyenletből megérteni írj ha elmagyarázzam. (az utolsót sajna nem tudom)

2014. márc. 15. 22:55
 3/6 anonim válasza:

a másodikat 1 ismeretlennel is fel tudod írni:

(10*(x+3)+x)/3+15=10*x+x+3

(11x+30)/3=11x-12

11x+30=33x-36

11x+66=33x

66=22x

3=x

2014. márc. 15. 23:00
 4/6 anonim válasza:

Itt a harmadik is, bocsi hogy ennyit vacakoltam vele, már elkoptattam az agyam :S


3. Ez a feladat fordított arányosság, így:

Andrásnál 1/12 (1 óra alatt ennyit csinál meg)

Csabánál 1/16

1/12+1/16=7/48 részt csinálnak meg 1 óra alatt

mivel 4 órát dolgoznak együtt, így 4·7/48 = 28/48 résszel lesznek készen, marad 20/48 rész, amit András egyedül csinál meg

Andrásnál ahogy fentebb írtam, 1/12=4/48 részt csinál meg 1 óra alatt és kell neki 20/48 rész

amennyi még kell azt elosztod azzal amit 1 óra alatt csinál így megkapod hány óra alatt csinálja meg a fennmaradó részt:

(20/48):(4/48)=20/4=5

tehát 5 órát kell még dolgoznia

2014. márc. 15. 23:21
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom!! :))
2014. márc. 16. 08:56
 6/6 anonim válasza:
Örülök, hogy segítettem :)
2014. márc. 16. 22:27