Kémia háziban tudnátok segíteni? 9. oszt.


Arra lennék kíváncsi, hogy hogyan lehet kiszámolni 64mg CH4-nek anyagmennyiségét, molekuláinak számát, térfogatát standard állapotban.


Illetve 49m3 O2-nek anyagmennyiségét, molekuláinak számát, térfogatát standard állapotban.


Előre is köszi!


2014. márc. 11. 19:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia!

Jelölések:

n=anyagmennyiség; m=tömeg; M=moláris tömeg; V=térfogat; VM=moláris térfogat

I.

m(CH4) = 64 mg =0,064 g

M(CH4)= 16 g/mol

a.) n=?

n=m/M = 0,064/16 = 0,004 mol

b.) N=? db

1 mol metánban --> 6*10^23 db molekula van

0,004 mol metánba --> x

x= 0,004*6*10^23 = 0,024*10^23 = 2,4*10^21 db molekula

c.)V=?

Standard állapotban a Vm = 24,5 dm^3/mol, ami azt jelenti, hogy

1 mol metán --> 24,5 dm^3

0,004 mol metán --> x

x= 0,004*24,5 = 0,098 dm^3 = 98cm^3

II.

V=49 m^3 = 49000 dm^3 O2

a.) n=?

Standard állapotban:

1 mol metán --> 24,5 dm^3

x mol metán --> 49.000 dm^3

x= 49.000/24,5= 2000 mol = 2kmol(kilomól)

b.) N=? db

1 mol metánban --> 6*10^23 db molekula

2000 mol metánban --> x

x= 2000*6*10^23 = 12.000*10^23 = 1,2*10^27 db molekula

c.) A térfogata meg volt adva, azt nem kell megint kiszámolni!


Remélem érthető! :)

2014. márc. 11. 19:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! Megértettem!
2014. márc. 11. 19:56