Tudnátok segíteni kémia háziban? ^-^" (Számolás)


Nem igazán megy a kémia házi. Két feladat lenne:


a, Meghívjuk a barátaimat uzsonnára. A kalács mellé kakaóval kínáljuk őket. Hárman 10 tömegszázalékos kakaót, a többi öt lány csak úgy szereti a kakaót ha az 20 tömegszázalékos. Mindenkinek 200 g kakaót töltünk. Hány g kakaóporra és hány g tejre van szükség?


^---- Ezt itt úgy kéne értelmeznem, hogy mind a 2-őt külön számoljam ki és utána adogassam össze?


b, A szörphöz 1300g vízből és 300g cukorból készített szirup túl hígra sikerült. Elpárologtattunk belőle 200 g vizet. Hány tömeg%-os volt az eredeti, és milyen lett az új oldat?


^--- ezt viszont végkép nem értemxD


2013. febr. 4. 17:27
 1/7 DudoloPocok ***** válasza:

3-an 10 %-os oldatot kaptak: 100 g oldatban 10g oldott anyag és 90 g oldószer (tej)


5-en 20%-osat : 100 g oldatban 20 g oldott anyag és 80 g oldószer (tej)


8*200 = 1600 g kakaó kell


a hígabbnál 200 g kakaó 2000 g oldatban van 200g kakaó+1800g tej innen 3*1800g tej


a töményebbnél 200 g kakaó 1000g oldatban van 200 g+800 g tej


tejszükséglet : 3*1800+5*800 = 9400 g tej

2013. febr. 4. 19:13
 2/7 DudoloPocok ***** válasza:

A eset :

1600 g oldatban 300 g van oldva

100 g oldatban x g van oldva


x=100/1600*300 = 18,75 tömeg%


B eset


1600 g oldatban 300 g van oldva

100 g oldatban x g van oldva


x=100/1400*300 = 21,43 tömeg%

2013. febr. 4. 19:17
 3/7 anonim ***** válasza:

második feladat:

kiszámolod először is, hogy az eredeti oldatod hány tömeg%

tömeg%=oldott anyag tömege/oldat tömege*100

300/1300*100=23 m/m %

ha elpárolog belőle 200 g víz vesszük először, hogy mennyi volt eredetileg:


1. oldat tömege

1600 g

tömegszázalék:23%


2. oldat tömege:

200g (a víz ami elpárolgott)

tömegszázalék:0% (mert víz)


3. oldat (keletkezett)

1600g-200g=1400g

tömegszázalék= ??


utána ezzel az egyenlettel ki lehet számolni:


tömeg1*tömegszázalék1 - tömeg2*tömegszázalék2 = tömeg3* tömegszázalék3


tehát: 1600*23 -200*0 = 1400* tömegszázalék3

36800 = 1400 tömegsz.3

26,2= tömegszázalék3

2013. febr. 4. 19:22
 4/7 anonim ***** válasza:

Hárman 10 tömeg%-os kakaót isznak, összesen 3*200g= 600g-ot

600g 10 tömeg%-os kakaóban 600*0,1=60g kakaópor, és 540g tej van.

Öten 20 tömeg%-os kakaót isznak, összesen 5*200g= 1000g-ot

1000g 20 tömeg%-os kakaóban 1000*0,2 = 200g kakaópor, és 800g tej van

Összes kakaó: 60g +200g = 260g

Összes tej: 540g + 800g = 1340g


Eredeti oldat tömege 1300g. Benne az oldott anyag tömege 300g . Ez az oldat annyi tömeg%-os, ahány %-a a 300 az 1300-nak, azaz (300/ 1300)*100= 23 %-os

200g víz elpárologtatása után az oldat tömege 1100g, az oldott anyag tömege most is 300g. Ez az oldat annyi tömeg%-os, ahány %-a a 300 az 1100-nak, azaz (300/ 1100)*100= 27,27 %-os

2013. febr. 4. 19:26
 5/7 anonim ***** válasza:
Igen, utolsónak igaza van, ott rontottam el, hogy nem a víz tömegéből vontam le a 200g-ot.
2013. febr. 4. 19:30
 6/7 anonim ***** válasza:

bocs elnéztem a második feladatot:Eredeti oldat tömege 1600g. Benne az oldott anyag tömege 300g . Ez az oldat annyi tömeg%-os, ahány %-a a 300 az 1600-nak, azaz (300/ 1600)*100= 18 %-os

200g víz elpárologtatása után az oldat tömege 1400g, az oldott anyag tömege most is 300g. Ez az oldat annyi tömeg%-os, ahány %-a a 300 az 1400-nak, azaz (300/ 1400)*100= 21,43 %-os

2013. febr. 4. 19:31
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a sok választ ^^Köszönöm köszönöm^^ Hálám üldözzön titeket sokáig:D
2013. febr. 4. 20:05