Kémia háziban valaki segítene?


A feladat a következő: Írd fel a nitrogén-dioxid és a szén-monoxid közötti reakció sebességének koncentrációtól való függését( NO2+CO=NO+CO2 )

Hogyan változik a reakció sebessége, ha a NO2 koncentrációját a felére csökkentjük és a CO koncentrációját háromszorosára növeljük? Hogyan változik a reakciósebesség, ha a kiindulási anyagok koncentrációját felére csökkentjük?


Nagyon köszönöm a segítséget:))


2013. ápr. 4. 16:47
 1/6 Silber ***** válasza:
Hát... A reakciósebesség témaköre nem ilyen egyszerű, kimérés szükséges. Hányadrendű?
2013. ápr. 4. 17:42
 2/6 A kérdező kommentje:
első szerintem..mi csak most vettük...nem igazán értem ezt a feladatot.
2013. ápr. 4. 17:43
 3/6 Silber ***** válasza:

Ha egy egyszerű esetet veszünk:

NO2 + CO <=> NO + CO2


r=k*[NO2]*[CO]


k adott hőmérsékleten állandó, így a koncentrációváltozások nem zavarják.


Ha [NO2] felére csökken, és [CO] háromszorosára nő, akkor:

r(2)=k*1/2*[NO2]*3*[CO]=3/2*k*[NO2]*[CO]=3/2*r

Tehát 1,5-szerese lesz a reakció sebessége.

Ha mindkettő koncentrációja a felére csökken, úgy r(3)=1/2*1/2*r=1/4*r lesz a reakció sebessége.


Mindazonáltal, ha a reakció rendűsége más, úgy a fentebb írt számítás helytelen.

2013. ápr. 4. 17:49
 4/6 A kérdező kommentje:
Uhh nagyon szépen köszönöm.Ugye az r az a reakcióhő és a k...??
2013. ápr. 4. 17:53
 5/6 Silber ***** válasza:

Semmi hő nincs az egyenletben.

r - reakciósebesség

k - reakciósebességi állandó

[...] - "..." anyag koncentrációja

2013. ápr. 4. 17:55
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy segítettél most már értem:))
2013. ápr. 4. 18:04