Fizika - Elektromosságtan feladatok, valaki segítene megoldani?


1. Egy egyenlő oldalú háromszög oldalainak hossza 40cm. Két csúcsában Q1 = 2*10^-7 C, illetve pontban Q2 = -10^-7 C töltés található. Határozza a háromszög harmadik csúcsában:

a) Az elektromos térerősség értékét!

b) A térerősség vektor Q1Q2 egyenessel bezárt szögét!

c) Az elektromos potenciált!


2. Egy 30fokos lejtő alján Q1 = 2*10^-6 C rögzített ponttöltés van. A rögzített töltéstől 30cm távolságra a lejtőn felfelé, egy nyugalomban lévő, m = 20g tömegű, Q2 = 10^-6 C töltésű rögzítetlen töltés helyezkedik el. A rögzítetlen tölés a két ponttöltés összekötő egyenes mentén súrlódás nélkül mozoghat.

a) Mekkora gyorsulással indul az m tömegpont?

b) Milyen messze távolodik el a rögzített töltéstől?


3. Egy síkkondenzátor kapacitása 10^-10 F, lemezeinek távolsága 1cm. A kondenzátort 10^-8 C töltéssel feltöltjük.

a) Mekkora a térerősség a lemezek között?

b) Mekkora erővel vonzzák egymást a lemezek?

c) Mekkora lesz a kondenzátor feszültsége, ha két, vele azonos, töltetlen, sorba kapcsolt kondenzátort kötök vele párhuzamosan?


4. Egy ismeretlen elektromotoros erejű és belső ellenállású áramforrást 5ohm-os ellenállással terhelve a kapocsfeszültség 4V, 10ohm-os ellenállással terhelve pedig 0,6A áram folyik az áramforráson.

a) Mekkora az árramforrás belső ellenállása?

b) Mekkora az áramforrás elektromotoros ereje?

c) Mekkora az áramforrás teljesítménye az első esetben?



2014. márc. 11. 18:16
 1/2 anonim válasza:

1. feladat


Az egyenlő oldalú háromszög három csúcsa legyen A, B, C.


A és B csúcsok legyenek vízszintesen, és "felfelé, középen" legyen

a C pont.


A pontban legyen a Q1 töltés, B pontban legyen Q2 töltés.


A pontszerű töltés által létrehozott térerő nagysága egyenesen

arányos a töltéssel. Mivel Q1 pont kétszer akkora, mint Q2, és mivel

a C pont A-tól és B-től is egyforma távolságra van, ezért Q1 által

létrehozott E1 térerősség a C pontban kétszer akkora lesz, mint Q2

által létrehozott térerősség a C pontban.

A Q1 által létrehozott E1 térerő vektor az AC szakasz vonalában van,

és Q1 töltéstől elfelé. A Q2 által létrehozott E2 térerősség vektor

a BC szakasz vonalában van, és Q2 felé mutat (mivel Q2 negatív).


E1 és E2 között bezárt szög 120°, ez jól látszik, ha lerajzolod

a feladatot.


Az eredő térerősség vektor nagyságát úgy tudjuk kiszámolni, hogy

sqrt(E1^2 + E2^2 + 2*E1*E2*cos120°). Használd fel, hogy E1 kétszer

akkora, mint E2, és így a fenti összefüggésre sqrt(3)*E2 adódik.

Így csak E2 értékét kell kiszámolni, majd megszorozni sqrt(3)-mal.


E2 = 1/(4*pi*epszilon_0) * abs(Q2)/(0,4^2) = 5617,22 V/m


Innen Ee = sqrt(3) * E2 = 9729,31 V/m (a. pont kész)


A Q1Q2 vonalával bezárt szöget (ami nekünk most a vízszintes) szitén

a rajz alapján könnyű meglátni.


Ee nagyságát már ismerjük. Ha tudnánk a vízszintes irányű összetevőjének

nagyságát (legyen ez most Ee_x), akkor cos(alfa) = Ee_x / Ee -összefüggésből

alfa (vagyis a keresett szög) meghatározható lenne.


Ee vízszintes irányű összetevője két dologból áll össze: E1 vízszintes

összetevőjéből, és E2 vízszintes összetevőjéből. Mivel E1 még mindig

kétszerese E2-nek, ezért ezt a tényt itt is fel lehet használni. Mivel

mindkét térerősség vektor (E1 és E2) 60°-os szöget zár be a vízszintes

tengellyel (E1 pozitív 60°-ot, E2 pedig negatív 60°-ot), ezért a vetületük

a vízszintes tengelyre pont a hosszúságuk fele lesz (cos60°=1/2).

Vagyis a két vetület együtt: 0,5*E1 + 0,5*E2 = 0,75*E1 (mivel E1 nagysága

kétszerese E2-nek). Ee hossza sqrt(3)*E2, vagy másképp sqrt(3)*0,5*E1.


A kettő hányadosa: Ee_x / Ee = 0,75*E1 / (sqrt(3)*0,5*E1) . E1 kiesik.


Ee_x / Ee = 0,75 / (0,5*sqrt(3)) = sqrt(3)/2 . Tehát alfa szögnek a

koszinusza sqrt(3)/2. Ez a szög pedig a 30°. (b. pont kész)


Az elektromos potenciált a térerősséghez képes nagyon hasonlóan kell

számolni. A könyvedben biztos megtalálod, hogy itt már nem a távolság

négyzetével, hanem csak a távolsággal kell osztani.

Ugyanazzal a gondolatmenettel, mint amivel a térerősségekből eredő

térerősséget számoltunk, ki fog jönni, hogy a potenciál: 3891,72 V.


U2 (Q2-től 40cm-re lévő pontenciál) = 1/(4*pi*epszilon_0) * abs(Q2)/0,4,

majd sqrt(3)*U2 = 3891,72 V.



2. feladat


A tömegpontra a gravitációból, a lejtővel párhuzamos irányú erő:


F1 = m*g*sin(30°) = 98,1*10^-3 N, és a lejtőn "lefelé" hat.


A Q1 töltéstől 30cm távolságban a térerő:


E1 = 1/(4*pi*epszilon_0) * Q1/0,3^2 = 199,72*10^3 V/m


E1 miatt Q2-re ható erő:


F2 = E1*Q2 = 199,72*10^-3 N, és a lejtőn "felfelé" hat, mivel

Q1 és Q2 előjele megegyezik (mindkettő pozitív töltés, taszítják

egymást).


F1 és F2 eredője (F3) = F2 - F1 = 101,62*10^-3 N "lejtőn felfelé"

irányú erő.


Innen a gyorsulás: a = F3 / m = 5,081 m/s^2 (a. pont kész)


Milyen messze távolodik el a töltés? Az könnyen látható, hogy

a kezdőpontban a töltésre a lejtőn felfelé irányú gyorsító erő hat.

Ez az erő fokozatosan gyengül, míg a golyó gyorsul "felfelé". Lesz

majd egy pont, ahol a Q1 miatti erő, és a gravitáció miatti erő

(vagyis F1 és F2) kiegyenlítik egymást. Ebben a pontban valamilyen

v1 sebességgel halad a Q2 töltés (lendülete van). A ponttól távolodva

ez a v1 sebesség elkezd csökkenni, mivel F2 erő már egyre kisebb, mint

F1 erő. Végül lesz egy pont, ahol a golyó sebessége 0-ra csökken, majd

visszafordul, a lejtőn lefelé fog haladni. Mintha Q1 töltés egy "rugó"

lenne, a Q2 töltés két pont között fog lengést végezni (nincs súrlódás,

így a lengés állandó lesz). Ez alapján azt a pontot keressük, ahol

a Q2 töltés a lejtőn felfelé haladva egyszercsak megáll, és visszafordul.


A Q2 töltésre ható erő: F3 = F2 - F1 =

= 1/(4*pi*epszilon_0) * Q1*Q2/(s^2) - 98,1*10^-3 N

Látható, hogy F3 eredő erő függ a Q2-től való távolságtól (ez az s).


Az F3 eredő erő egy adott pontig a lejtőn felfelé mutat, majd

utána már a lejtőn lefelé mutat. F3 által végzett munka egy ideig

pozitív, majd negatív lesz. Abban a pontban ahol F3 által végzett munka

nulla lesz, abban a pontban áll meg a Q2 töltés.


Ezt a pontot úgy lehet megtalálni, hogy az S úgy mentén integráljuk

az F3 erőt. Ahol ez az integrál nulla, az lesz a keresett S pont.


0 = int(0,3-tól s2-ig)(F3(s))ds

Az integrálást elvégezve egy másodfokú egyenletet kapunk:


0 = -98,1*10^-3*s2^2 + (98,1*10^-3*0,3+2*10^-12/(4*pi*epszilon_0*0,3))*S2-2*10^-12/(3*pi*epszilon_0)


Ezt megolva s2-re 0,3 illetve 0,6108 méter jön ki.


Vagyis, Q2 töltés Q1-től 61,08 cm-re távolodik el. (mielőt visszafordul).

(b. pont kész).



3. feladat


A kondenzátorra kapcsolt feszültség: Q=C*U képlet alapján

U = 100V.


A fegyverzetek között tehát 100V pontenciálkülönbség van,

és azok 1cm-re vannak egymástól. Síkkondenzátornál ekkor

a térerősség egyszerűen 100V/1cm = 10000 V/m (a. pont kész)


A két fegyverzet között homogén, 10*10^3 V/m nagyságú térerősség

van. Ekkora erőtér a Q=10^-8C töltésre F = 10*10^3 * 10^-8 =

= 10*10^-5 N erő hat, ekkora erővel vonzzák egymást a lemezek. (b. pont kész)


Az eredeti kondenzátorban 10^-8 C töltés van. A párhuzamosan kapcsolt

kondenzátor kapacitása 0,5*10^-10 F (mivel sorba van kötve két kondenzátor,

az eredő kapacitásuk 1/Ce = 1/C1 + 1/C2).


Az eredeti kondenzátor legyen C1, a vele párhuzamosan kapcsolt kondenzátor

legyen C2.


Az összekapcsolás után kialakuló feszültség C1-en és C2-n ugyanakkora lesz.


C1 és C2 töltése összesen 10^-8C lesz.


A fenti két összefüggésből felírható, hogy:


U1 = U2


U1 = Q1 / C1


U2 = Q2 / C2


C2 = 0,5*C1


Q1 + Q2 = 10^-8C


vagyis:


Q1/C1 = Q2/C2 = (Q1-10^-8)/(0,5*C1)


Itt már csak 1 ismeretlen van, Q1.


Q1-re nekem 2/3*10^*8 C töltés jött ki, amiből U1 = Q1/C1 = (2/3*10^-8)/(10^-10) =

= 66,666 V (c. pont kész)



4. feladat


Az elvégzett két mérés alapján két összefüggés lehet felírni.


U = 0,8A * Rb + 0,8A * 5ohm


U = 0,6A * Rb + 0,6A * 10ohm


A két kifejezés egymással egyenlő, amit ha így leírunk, akkor látható,

hogy csak Rb marad az ismeretlen. Ezt kiszámolva Rb = 10 ohm adódik. (a. pont kész)


A genetáror feszültségét (U) az Rb-t a fenti kifejezésekbe visszahelyettesítve

kapjuk: U = 12 V (b. pont kész)


Az áramforrás kapcsain az első esetben 0,8A erősségű áram folyik egy 5ohm-os

ellenálláson keresztül. P = I^2*R összefüggés alapján az áramforrás által a kapcsokon

leadott teljesítménye P = 0,64 * 5 = 3,2 W (c. pont kész)



Hát, remélem nem számoltam el semmit, illetve hogy nem mondtam hülyeséget,

de majd javítsatok ki, ha tévedek! :)

2014. márc. 12. 16:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Húú, nagyon szépen köszönöm! :D Ez fizika gyak. ZH-ra kellett volna, amit már tegnap megírtunk, de köszi hogy időt szakítottál rá! :D :)
2014. márc. 13. 00:48