Matekból házidogát kell írnunk de nem vagyok valami jó matekból és ha nem lesz kész akkor 1-est kapok hogy kell megcsinálni?

ezt kéne kiszámolni: 2x+3per5 -3x-2per3=x per5 + 1 a pert azért írtam oda mert törtes egyenlet

2014. márc. 3. 15:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Nyugodtan írhattál volna per jelet is: /


Egyébként jó lenne jelölnöd a törtvonal hatáskörét zárójelekkel. :)


Én úgy csinálnám, hogy egy oldalra csoportosítanám az x-es tagokat és a másik oldalra a nem x-es tagokat, majd a végén egy osztással megkapnám x értékét.

2014. márc. 3. 15:41
 2/3 anonim ***** válasza:

Tehát ha jól értem:


(2x+3)/5-(3x-2)/3=x/5+1


Mint általában a törtes egyenleteknél, közös nevezőre kell hoznunk a törteket. A közös nevező egy olyan egész szám, amely mindegyik, a törtek nevezőiben szereplő számmal osztható (és nem 0). Melyik az a szám, ami 3-mal és 5-tel osztható? A helyes válasz: 15, persze mondhattuk volna a 30-at, 45-öt, stb, de minél kisebb, annál kevesebbet kell számolni.


Most jön a törtbővítés: amennyivel a nevezőt szoroztuk, hogy 15-öt kapjunk, annyival kell a számlálót is szorozni. Ez azért praktikus így, mert a tört értéke nem fog változni; gyakorlatilag azt csináljuk, hogy a törtet ugyanazzal a számmal szorozzuk és osztjuk is, így az értéke nem változik.


(2x+3)/5-nél a nevezőt 3-mal szorozzuk, hogy 15-öt kapjunk, ezért a számlálót is annyival kell, így 3*(2x+3)/15-öt kapunk.


(3x-2)/3 esetén 5-tel kell szoroznunk, így 5*(3x-2)/15 alakra hozható.


x/5-ből 3x/15 lesz.


Az 1-et is át kell írnunk törtes alakban: 1=15/15, így az egyenlet:


3*(2x+3)/15-5*(3x-2)/15=3x/15+15/15


Azonos nevezőjű törtek összeadása esetén a számlálókat összeadjuk:


(3*(2x+3)-5*(3x-2))/15=(3x+15)/15


Most szorozzuk mindkét oldalt 15-tel, így eltűnnek a nevezők:


3*(2x+3)-5*(3x-2)=3x+15


Zárójelbontás: az elöl álló számmal mindkét zárójelbeli tagot összeszorozzuk:


3*2x+3*3-5*3x-5*(-2)=3x+15, vagyis


6x+9-15x+10=3x+15


Összevonás:


-9x+19=3x+15


Mindkét oldalhoz hozzáadunk 9x-et:


19=12x+15


Mindkét oldalból elveszünk 15-öt


4=12x


Mindkét oldalt osztjuk 12-vel


4/12=1/3=x


Ellenőrzés: Az eredeti egyenletben beírjuk x helyére a kapott értéket, de hogy neked is legyen munkád vele, ezt te fogod elvégezni.

2014. márc. 3. 15:45
 3/3 anonim ***** válasza:

A zárójelekkel nagyon vigyázz. Ég és föld a különbség a


2x + 3/5 –3x vagy

( 2x + 3 ) /5 –3x vagy

( 2x + 3 ) / ( 5—3x )

kifejezések között.


Nem mindegy, hogy


12 / ( 3 + 1) vagy

12/3 +1


Az első kifejezés értéke 3, a másodiké 5.


Egyébként az utolsó válaszló valószínűleg helyesen tippelte meg, mi is lehetett a megoldandó példád.

2014. márc. 4. 23:20