Matek hazi, szoveges feladat,8. osztaly?


Egy ketjegyu szam szamjegyeinek aranya 2:3. Ha a 2-vel novelt szamjegyeit felcsereljuk,az uj szam a eredeti ketszeresenel 6-tal kisebb lesz. Mi az eredeti szam?

Eddig megvan: eredeti 23x( 2x a tizesek helyen, 3x az egyeseken.)

Uj: 30x+20+2x+2( ez mar felvan cserelve, es novelve kettovel: 3x+2 a tizesek helyen, 2x+2 az egyeseken)=32x+22.

Egyenlet igy jo: 32x+22=2*23x+6( mert a ketszerese hattal kisebb)

Ha elvegezzuk akkor x=16/14 =1.14285714

Ez igy jo? Segitsetek legyszi!



2014. márc. 2. 17:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nem ez így nem jó, 1.14-es számjegy nincs. :)


Eredeti szám: 2x*10+3x = 23x

Megnövelve: 4x*10+5x

Felcserélve (új szám): 5x*10+4x = 54x

Egyenlet:

új = 2*eredeti-6

54x = 2*23x-6


Innen már kijön szépen az x. :)

2014. márc. 2. 18:30
 2/12 anonim ***** válasza:
x-re nem negatív szám jön ki?
2014. márc. 2. 18:33
 3/12 anonim ***** válasza:
Hmm... elrontottam, nem -6, hanem +6 kell, viszont nem jön ki így sem szép eredmény. Nem tudom hol nézem el. :D
2014. márc. 2. 18:41
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem, -6 kell mégis. Mert az új szám kisebb, tehát a jobb oldalon -6 van. Viszont tényleg negatív jön ki.
2014. márc. 2. 18:42
 5/12 A kérdező kommentje:

Miert kell 10-et hozzaadni?

Nem +6, mert az irja higy a ketszeres hattal kisebb.?

2014. márc. 2. 19:22
 6/12 anonim ***** válasza:

Nem így van inkább a szöveg?


Egy kétjegyű szám számjegyeinek aránya 2:3. Ha a 2-vel növelt SZÁM számjegyeit felcseréljük, az új szám az eredeti kétszeresénél 6-tal kisebb lesz. Mi az eredeti szám?

2014. márc. 2. 22:10
 7/12 anonim ***** válasza:
Úgy már egész szám jönne ki x-re. :) Viszont még mindig negatív. Vagy csúnyán elnézek valamit.
2014. márc. 2. 22:32
 8/12 anonim ***** válasza:

eredeti szám

2x 3x -> 10*2x+3x =23x

új szám

2x+2 3x+2

10(3x+2)+2x+2---> 32x+22

egyenlet

32x+22=23x*2-6

x=2 eredeti szám:46

új szám 86

2014. márc. 3. 09:33
 9/12 A kérdező kommentje:
Amit az utolso ir,az jo?
2014. márc. 3. 15:19
 10/12 anonim ***** válasza:

Hát nézd, eddig neki jött ki egyedül pozitív egész eredmény és ha leellenőrzöd a feladat szövegével (cserélgetsz, hozzáadsz kettőt, szorzol kettővel, kivonsz hatot a megfelelő számból), akkor onnan eldöntheted, hogy jó-e. :)


Egyébként jó. :)

2014. márc. 3. 15:33
1 2