Matek házi. Valaki segítene?


1.feladat:

a) Az országos öttusa diákbajnokság döntőjébe két iskola 3-3 diája jutott. A döntő utolsó száma a futás volt. A versenyzőket 5 percenként indították a starthelyről. Hányféle sorrendben indíthatták el a hat versenyzőt, ha az azonos iskolába járó diákokat egymást követően indították?


b) A hat diák testmagasságának átlaga 172(két 3-ad) cm. András( az egyik versenyző) nélkül a testmagasságok átlaga 170,8 cm. Mekkora András testmagassága?


c) A verseny után a döntőbe jutott 6 diák felsorakozott egy fényképezéshez. Hányféleképpen állhattak sorba úgy, hogy iskolatársak ne álljanak egymás mellett?


2014. márc. 1. 18:53
 1/3 anonim ***** válasza:

b/

(a+b+c+d+e+f)/6 = 172,67


(b+c+d+e+f)/5 = 170,8 --> b+c+d+e+f = 854


(a+b+c+d+e+f)/6 = (a+854)/6


(a+854)/6 = 172,67


a+854 = 1036,02


a = 182,02 Ilyen magas ez az András.

2014. márc. 1. 20:57
 2/3 anonim ***** válasza:
a) Mivel két iskola van, ezért először el kell dönteni, hogy melyik iskola diákjai induljanak elsőnek, és melyik másodiknak. Ezen kívül mindkét iskola esetében meg kell határozni azt is, hogy az iskolán belül ki milyen sorrendben induljon, így az első helyre lehet tenni 3 versenyzőt, a másodikra pedig 2-őt. Tehát összesen 2*3*2=12 sorrend lehetséges.
2014. márc. 1. 22:59
 3/3 anonim ***** válasza:

a/

a, b, c: az egyik iskola három diákja. 6 különböző sorrendben indulhatnak. (abc, acb, bac, bca, cab, cba)


x, y, z: a másik iskola három diákja. Ők is 6 különböző sorrendben indulhatnak. (xyz, xzy, yxz, yzx, zxy, zyx)


Bármelyikhez bármelyik lehet, az első hathoz a második hat: 6*6 = 36-féle indulási sorrend. (Pl. abcxyz, abcxzy, ... stb.)


De indulhat az abc vagy az xyz iskola először, (abcxyz, xyzabc, abcxzy, xzyabc, ... stb.)

ezért a megoldás:

2*36 = 72.

2014. márc. 2. 07:01