Matek házi, szöveges feladatok. Segítenél?


- Cili pénzének 2/7 (kettő heted) része 120€-val több, mint az 1/5 ( egy ötöd) része. Hány € van Cilinek?



- Egy könyvespolc négy polcán összesen 663 könyv van. Az első és a második polcon összesen 360 könyv van. A harmadikon 1/4-szer,(egy negyedszer)a negyediknek 5/4-szer (öt negyedszer) annyi könyv van, mint az elsőn. Hány könyv van az első polcon?



- Két ember életkorának aránya most 3:5. Hány évesek, ha 10 év múlva életkoruk aránya 7:10 lesz?


2014. febr. 18. 16:05
 1/4 anonim válasza:
1400 Euro; 202 könyv; 18 és 30 évesek
2014. febr. 18. 23:53
 2/4 A kérdező kommentje:
Egy magyarázatot is várnék, amúgy köszi
2014. febr. 19. 07:06
 3/4 anonim válasza:

1) 2/7 és 1/5 közös nevezőre hozva 10/35 és 7/35. Köztük a különbség 3/35, ami egyenlő 120-szal a feladat szerint. Ha 3/35=120, akkor 1/35=40 és 35/35=40*35=1400.

2) Harmadik és negyedik polcon összesen 663-360=303 könyv van, ami 1/4 + 5/4 = 6/4-e az elsőn levőnek (másfélszerese) 303 kétharmada pedig 202.

3) Az egyik ember életkora lesz x, a másiké y. Most: x/y=3/5. Tíz év múlva: (x+10)/(y+10)=7/10. Ezekből kell felírni a két egyenletet. Az első: 5x=3y, amiből kifejezzük x-et: x=3y/5. A másik egyenlet:

7*(y+10)=10*(x+10) //kifejtve

7y+70=10x+100. Ebbe behelyettesítjük x=3y/5-öt: 7y+70=6y+100.

y=30

Ha nem tanultatok még egyenletrendszert, akkor nem tudom, hogyan kell megoldani.

2014. febr. 19. 19:15
 4/4 A kérdező kommentje:
oh köszönöm :)
2014. febr. 19. 21:02