Valaki segítene nekem fizikából?


Egy 400 N/m rugóállandójú rugóra feloszlatunk egy másfél tömegű testet.

Mekkora lesz a rugó megnyúlása?


Légyszi azt is írjátok le, hogy mi pl.: az Fr vagy pl.: Fs...



2014. febr. 26. 20:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Mi az a másfél tömeg? Másfél micsoda?

Amúgy ha fogalmad sincs mit hogy kell kiszámolni, akkor érdemes megnézni a mértékegységeket. Itt az van, hogy N/m. A N:Newton, az erő mértékegysége. A nevezőben pedig m:méter áll, tehát valamilyen távolság. Vagyis, ha egy erőt és egy távolságot elosztasz egymással, akkor lesz ilyen mértékegységű a végeredményed.

Most is dettó ugyanez a helyzet. Feltételezem, hogy a tömeg másfél kilogramm. A tömegből súlyt kell számolnod: F=m*g=1.5*10=15 N

Megvan az egyenleted, kettő ismert(az erő, és a rugóállandó), az egyetlen ismeretlen a rugó megnyúlása("távolság").

Jelöljük D-vel a rugóállandót, x-szel a távolságot, így felírhatod a képletet úgy, ahogy írtam:

D=F/x

Helyettesítsük be az adatokat:

400=15/x

Ebből kifejezed x-et(átszorzol x-szel, majd leosztasz 400-zal):

x=15/400=0.0375 méter=37.5 milliméter a megnyúlás.

2014. febr. 26. 20:34
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2014. febr. 26. 22:00