Milyen egy 80%-os hatasfoku mozgocsiga?


#mozgocsiga
2014. febr. 25. 19:53
 1/4 bongolo ***** válasza:
Könnyebb lenne megmondani, ha a teljes feladatot leírtad volna, de gondolom az, hogy ha W munkát befektetsz mondjuk azzal, hogy a csigán átvetett kötelet F erővel s úton húzod, akkor csak W·0,8 a hasznos munka, vagyis ennyi lesz a felemelt tárgy helyzeti energiájának a növekedése.
2014. febr. 25. 23:27
 2/4 anonim ***** válasza:
Kezdjük ott, hogy tudod, mi az a mozgócsiga, és tudod, mi az a hatásfok?
2014. febr. 26. 07:18
 3/4 A kérdező kommentje:

Itt a feladat:

Szamits ki mekkora erovel tudunk felemelni egy 60kg-os cementzsakot (g=10N/kg) ha:

-egy idealis mozgocsigat hasznalunk

-egy 80%os hatasfoku mozgocsigat alkalmazunk

-egy 80%os hatasfoku mogocsigabol es ey 80%os hatasfoku allocsigabol allo rendszert alkalmazunk


Kiszamoltam az elsot.

2014. febr. 26. 10:55
 4/4 bongolo ***** válasza:

A hatásfokot a hasznos és befektetett munka hányadosaként definiálják, de neked nem munkát kell számolni, hanem erőt.


Mivel W=F·s, az erő arányos a munkával, a megtett út pedig ugyanaz lesz, hisz bármekkora is a hatásfok, ugyanolyan magasra kell bizonyára felemelni a zsákot. (Ez a magasság nincs megadva a feladatban, de nem baj.)

Ezért a hatásfokot az erők hányadosaként is számolhatjuk.

η = Wh/Wb = Fh/Fb

és ebből Fb = Fh/η


Amit kiszámoltál az a) kérdésnél, az a "hasznos" erő, Fh. A "befektetett" erő Fb a kérdés a b)-nél.


(Nem tudom, van-e ilyen "hasznos erő" meg "befektetett erő" fogalom, szerintem nincs, a létező hasznos munka és befektetett munka mintájára használtam bambán. Azért rakom idézőjelbe, mert ezek nem hivatalos dolgok. Valószínű munkát kellene számolni hivatalosan a definiálatlan s úttal, de hát úgyis ugyanez jönne ki belőle, kiesne az s, ahogy itt fentebb kiesett.)


A c) feladatnál azt gondolom tudod, hogy mennyi lesz a "hasznos" erő, szóal ideális csigák esetén mekkora erővel lehet felemelni. De most az egyik csiga is "lenyeli" a befektetett munka egy részét (súrlódik rajta a kötél, felmelegszik, meg a nyikorgással hangenergiává alakul, stb.) meg a másik csiga is. Vagyis az első csiga után Wb·η marad, a második után pedig Wb·η·η, és ez lesz a végső hasznos munka, ami a zsákot emeli.

Mivel az út most sem változik meg attól, hogy mekkora a csigák hatásfoka, vagyis most is kiesne az s, ezért Fb = Fh/η² képlettel lehet számolni. Ugye érted? Ha nem érthető ránézésre, próbáld levezetni a munkából.

2014. febr. 26. 14:09