Populációgenetika? Le tudná valaki vezetni nekem ezt a feladatot?


A festékhiányos állapotot, az albinizmust okozó allél (a) recesszív a normális testszínezetet kialakító A alléllal szemben. Két egérpopulációban megvizsgálták az albinizmus előfordulását.

Az I. populáció genetikai egyensúlyban van, benne 500 egyed között 5 albínót találtak.

Az I. populáció hány százaléka heterozigóta?


A II. populációban 500 egér közül 255 normális testszínezetű volt. Azt is kimutatták, hogy a normális testszínezetű egyedek 60 %-a volt homozigóta.


Döntse el, hogy a II. egérpopuláció genetikai egyensúlyban van-e! Válaszát az adatok felhasználásával, számolással indokolja!


Számolja ki, mennyi a recesszív allél gyakorisága a II. populációban!



2014. febr. 17. 17:59
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Mi nem megy a feladatban? Fontos lenne látni, meddig jutottál, vagy van-e valami ötleted. Mert igazából alap matek és HW az egész.

A Hardy-Weinberg szabály adja a megoldás kulcsát, amely szerint:

p^2+2pq+q^2=1, illetve p+q=1, ahol p hagyományosan a domináns, q pedig a recesszív allél gyakorisága. Fontos, ez allélgyakoriság, nem az adott fenotípusú egyedek gyakorisága, ezt sokan elrontják.

Neked van egy albinizmust okozó a allélod, ami recesszív. Tehát az albínó fenotípus csak recesszív homozigótákban nyilvánul meg, mert sima domináns-recesszív öröklésről van szó, lásd Mendel meg a borsói. Különben a normális színt okozó A allél elnyomná. Ezzel kb. a feladat elméleti háttere meg is van.


Lássuk az I. populációt. A populáció genetikai egyensúlyban van, azaz a Hardy-Weinberg szabály érvényes, 500 egyed, ezek közütt 5 albínó - ők a "q^2". (A ^ a hatványozás jele, mivel itt nincs felső index.) A p^2 lenne a domináns homozigóták, a 2pq pedig a heterozigóták. Egy Punnett-táblából le is tudod vezetni: p az A valószínűsége, q az a valószínűsége. Egy albínó genotípusa aa, tehát q*q=q^2. Így AA p^2, a heterozigóta pedig Aa, ami p*q, de mivel Aa és aA azonos ebből a szempontból, szorozzuk kettővel.

Tehát q^2=5/500 (gyakoriságot nézünk!), nekünk 2pq kell. q^2=0,01, ebből q=0,1. Mivel p+q=1, tehát p=1-0,1=0,9. 2pq ezek alapján 2*0,1*0,9=0,18. Mivel 500 egyedünk van, a gyakoriságot beszorozzuk ezzel, így összesen 90 ilyen egyed lesz. (A dom. homozigóták 405-en vannak, ha kiszámolod. És így összesen meg is van az 500, mert 405+90+5=500.) Bár a feladat százalékot kérdez, mindegy, 18%.


A II. populáció már más. 255 normális színű egyed, vagyis homo- és heterozigóta egyaránt. 60%-a ezeknek homozigóta, azaz 153 egyed domináns homozigóta. (255*0,6). Marad az, hogy 102 heterozigóta, és 245 recesszív homozigóta. Ez ránézésre is túl nagy aránynak tűnik, de számoljunk. Ha egyensúlyban lenne, akkor érvényes lenne a H.-W. szabály. Tehát p=0,55 (sqrt(153/500)), q=0,7 (sqrt(245/500)), ami viszont egyértelműen több, mint egy, ami nem lehet. Tehát nincs egyensúly. És tudjuk a recesszív allél gyakoriságát is.


Viszont a legközelebbi ilyen feladatot ezek után elvárom, hogy magadtól is meg tudd oldani. :)

2014. febr. 18. 02:10