Kállai Ramika kérdése:

Valaki segítsen! Sürgős.! Mi ennek a másodfokú függvénynek a hozzárendelési szabálya?


f: R->R

f(0)=1

f(1)=0

f(2)=10

Holnapra kell megírnom!



2014. febr. 5. 20:03
 1/2 anonim ***** válasza:

másodfokú -> ax^2 + bx + c


f(0)=1

f(1)=0

f(2)=10


c = 1

a + b + c = 0

4a+2b +c = 10


Megoldod az egyenletrendszert és kész.

2014. febr. 5. 20:23
 2/2 anonim ***** válasza:

Minden másodfokú függvény felírható ax^2+bx+c alakban.


f(0)-ra a*0^2+b*0+c=1, tehát c=1.

f(1)-re a*1^2+b*1+c=0, tehát a+b+c=0

f(2)-re a*2^2+b*2+c=10, tehát 4a+2b+c=10


Ezzel kaptunk egy 3-ismeretlenes egyenletrendszert. Tudjuk, hogy c=1, ezért


a+b+1=0

4a+2b+1=10


Egyenletrendszerhez jutunk. Az első egyenletből b=-1-a, ezt beírjuk a második egyenletbe b helyére:


4a+2(-1-a)+1=10

4a-2-2a+1=10

2a-1=10

2a=11

a=5,5, ebből b=-1-5,5=-6,5. Így az 5,5x^2-6,5x+1 másodfokú polinomhoz jutottunk. Ellenőrzés:


f(0)-ra 5,5*0^2-6,5*0+1=1, helyes.

f(1)-re 5,5*1^2-6,5*1+1=0, helyes.

f(2)-re 5,5*2^2-6,5*2+1=10, ez is helyes.


Tehát a keresett másodfokú polinom: 5,5x^2-6,5x+1.

2014. febr. 5. 20:25