h(x)= 2x-|x+4|


Hogy??? Mindent írjatok le légyszíves!

Köszönöm szépen!


2014. febr. 5. 18:57
 1/6 anonim ***** válasza:

Először ábrázolod az |x+4| függvényt. Ha ez megvan, akkor ha jobban megnézed, akkor így is felírható a függvény:


Ha x>-4, akkor az x+4 függvényt ábrázoljuk.

Ha x=-4, akkor a függvény értéke 0.

Ha x<-4, akkor az -x-4 függvényt ábrázoljuk.


A 2x függvény mindenhol 2x.


Ezért ennek a kettőnek a különbsége:


Ha x>-4, akkor 2x-(x+4)=2x-x-4=x-4 függvényt ábrázoljuk.

Ha x=-4, akkor a függvény értéke 2*(-4)=-8.

Ha x<-4, akkor 2x-(-x-4)=2x+x+4=3x+4 függvényt ábrázoljuk.

2014. febr. 5. 19:04
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt most megpróbálom végiggondolni, de esélytelennek tűnik.

Hogy kell ábrázolni a különbséget? Órán csak összeget csináltunk, azt hiszem. Vagy ez is összegnek számít?


Matek

2014. febr. 5. 19:09
 3/6 A kérdező kommentje:
*Matek<3
2014. febr. 5. 19:12
 4/6 anonim ***** válasza:

Akkor még egyszer:


Ábrázolod az |x+4| függvényt. A függvény egyik "szárnya" a -x-4 függvény; ha letakarod a másik szárnyát, akkor csak a -x-4 függvényt látod. Ez a szárny -4-ig megy, ott "visszapattan" az x-tengelytől. Ha megint letakarod a másik szárnyat, akkor csak az x+4 függvényt látod.


A 2x-et akárhogy takargatod, mindig a 2x függvényt fogod látni.


Na, most, hogy ezeket tudjuk, már tudjuk ábrázolni a függvényeket:


Ha x<-4, akkor a 2x és a -x-4 függvényeket vonjuk össze: 2x-(-x-4)=2x+x+4=3x+4, tehát -végtelentől -4-ig a fenti összeg képe: 3x+4.


Ha x=-4 (itt van a töréspont, azért emeljük külön), akkor a függvény értéke 2*(-4)-|-4+4|=-8+0=-8.


Ha x>-4, akkor a 2x és az x+4 függvényeket vonjuk össze: 2x-(x+4)=2x-x-4=x-4, tehát az eredeti függvény képe -4-től végtelenig: x-4.


Remélem így már érthető.

2014. febr. 5. 19:26
 5/6 A kérdező kommentje:

Valamit talán sikerült felfognom. Viszont feladom, mert már 3 lapot téptem ki a füzetemből...:D

Holnap figyelek órán!*_*

2014. febr. 5. 19:47
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, hogy megpróbáltad elmagyarázni!
2014. febr. 5. 19:48