Fizika! SÜRGŐS! HOGYAN KELL MEGOLDANI? (9. oszt)


Ebben a 2 feladatban kérném a segítségetek:

4. Egy puskagolyó tömege 50g, sebessége a kilövés pillanatában 800m/s. Mekkora a lövedék mozgási energiája? Mekkora az átlagos gyorsító erő, ha a puskacső hossza 80cm? Ez a lövedék 40cm mélyen fúródott bele egy közeli fába, és ott megállt. Mekkora volt a súrlódási munka? Mekkora volt a fékezőerő?

5. Egy fiú megmérte, hogy maximum 800N nagyságú erővel képes megnyújtani egy expandert. Mekkora munkát végzett a fiú, ha az expander rugóállandója 4000N/m?

Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2014. febr. 2. 15:58
 1/1 bongolo ***** válasza:
80%

4)

m = 50g = 0,05 kg

v = 800 m/s


a) Mozgási energia:

E = 1/2·m·v² = ... számold ki


b) Átlagos gyorsító erő:

s = 80cm = 0,8m

A gyorsító erő munkája: W = F·s

E miatt a munka miatt lesz energiája: E = W

Vagyis:

F = E/s = ... számold ki


c) Súrlódási munka:

Mivel megállt a golyó, a munka pont annyi, amennyi a mozgási energia volt.

W₂ = E


d) Fékezőerő:

s₂ = 40 cm = 0,4 m

W₂ = F₂·s₂

F₂ = E/s₂ = ...


----

5)

Fmax = 800 N

D = 4000 N/m


Egyrészt tudjuk a rugóról, hogy ha a megnyúlás X, akkor:

F = D·X

Ha Fmax-szal nyújtja, akkor ennyire nyúlik meg:

Xmax = Fmax/D = ... számold ki


Ha pedig X-szel nyúlik meg, akkor a rugóenergia:

E = 1/2·D·X²

1/2·D·Xmax² = ...

2014. febr. 2. 21:27