Egy ABCD paralelogramma AB oldala 4,2 cm. A BC oldalon lévő P pont 5:7 arányú részekre osztja a b oldalt. AB oldalt mennyivel kell meghosszabbítani, hogy az E végpontjából húzott PE szelő átmenjen a paralelogramma felső D csúcsán?

2014. febr. 4. 18:33
 1/7 anonim ***** válasza:

Készítettem egy ábrát, hogy könnyebb legyen a megoldás:

[link]

Nézd meg még egyszer a feladat kiírását, nem maradt ki semmi belőle? (Sokkal könnyebb lenne, ha a másik párhuzamos oldal is meg lenne adva.) ( Hányadikos feladat ez? )

2014. febr. 4. 18:59
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt az ábrát felrajzoltam, de köszönöm! Nem maradt ki semmi. 10. osztályos vagyok.
2014. febr. 4. 19:06
 3/7 anonim ***** válasza:

És a mozgatás során nem sikerült semmit megfigyelned.

Na mindegy, odaírtam az előző linkre a megoldást is.

Reméltem, hogy rájössz!

2014. febr. 4. 19:19
 4/7 anonim ***** válasza:
Úgy rémlik, a kiírásban paralelogramma szerepel és nem trapéz! :-)
2014. febr. 5. 01:16
 5/7 anonim ***** válasza:
#4 -nek köszönöm az észrevételt. Bocsánat, elnéztem. Így akkor nincs kérdésem, ha a c is 4,2. ( Furcsa, hogy a kérdezőnek nem tűnt fel. )
2014. febr. 5. 12:54
 6/7 anonim ***** válasza:

hasonlosági arányt felirva:

keresett szakasz :y

12x/(4,2+y)=5x/y

12x*y=5x(4,2+y) / x-el egyszerűsítve

12y=5(4,2+y)

12y=21+5y

7y=21

y=3

2014. febr. 5. 13:13
 7/7 anonim ***** válasza:

Vigyázat!

Két megoldás van, attól függően, hogy az osztópont a B vagy a C ponthoz van közelebb.


Az utolsó válaszoló levezetését felhasználva a kiinduló egyenletben

12x/(4,2 + y) = 5x/y

az 5x helyett 7x-t kell írni és úgy megoldani.

2014. febr. 5. 15:07