Hogy lehet meghatározni? (matematika)


Határozzuk meg az E(x)=(3x^2+12x+26)/(x^2+4x+6) kifejezés maximális értékét.


Köszönöm.


2014. jan. 24. 11:24
 1/6 anonim ***** válasza:

Privátban kiderült, hogy 8. osztályosnak kell.

Hát, ahhoz bizony nagyon nehéz:

[link]

2014. jan. 24. 12:14
 2/6 anonim ***** válasza:

Emeljünk ki a számlálóból 3-at:


3*(x^2+4x+26/3)/(x^2+4x+6)


A számlálót bontsuk szét egy kicsit kedvesebb alakra:


3*(x^2+4x+6+8/3)/(x^2+4x+6)


Itt már tudunk egyszerűsíteni:


3*(1+((8/3)/(x^2+4x+6))


Így már csak az a kérdés, hogy hol lesz a (8/3)/(x^2+4x+6) maximuma. Ott lesz a maximuma, ahol a nevezőnek minimuma van, amennyiben a minimum pozitív. A másodfokú kifejezés diszkriminánsa negatív, főegyütthatója pozitív, ezért tetszőleges x-re a függvény értéke pozitív.


Teljes négyzetté alakítjuk: x^2+4x+6=(x+2)^2-4+6=(x+2)^2+2. Ebből az alakból kiolvasható, hogy a kifejezés minimuma x=-2-nél van, értéke 2.


Tehát az eredeti függvény maximuma -2-nél van, értéke 3*(1+8/3/2)=7.

2014. jan. 24. 12:17
 3/6 anonim ***** válasza:
Újabban tanítják már 8.-ban a nevezetes azonosságokat és a teljes négyzetté alakítást, szóval elvileg meg kell hogy tudja oldani.
2014. jan. 24. 12:19
 4/6 anonim ***** válasza:
Bocs! A "Vedd észre.." alatti sorban helyesen 3(.....).
2014. jan. 24. 12:20
 5/6 anonim ***** válasza:

#1 vagyok.

Másik hibát is felfedeztem a linkelt megoldásban.

A javított változat itt megtalálható:

[link]

2014. jan. 24. 12:29
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek.
2014. jan. 24. 14:47