Előre is köszönöm a segítséget! (:2014. jan. 22. 19:47
1/2 anonim válasza:
3^(4x+5) = 12
3^(4x) * 3^5 = 12
3^(4x) = 0.05
0.05-ot fel kell írni 3 hatványaként:
0.05 = 3^y
lg(0.05) = lg(3^y)
lg(0.05) = y*lg3
y = [lg(0.05)]/(lg3) = -2.727
Vissza a feladathoz:
3^(4x) = 3^(-2.727)
Az exponenciális fgv monotonitása miatt:
4x = -2.727
x = -0.682
Elég erős közelítések vannak benne, így nem teljesen pontos a megoldás.
2/2 bongolo válasza:
Kicsit lerövidítve az előző megoldást:
3^(4x+5) = 12
Vegyük mindkét oldal logaritmusát (mondjuk 10-es alapú logaritmust):
(4x+5)·lg 3 = lg 12
(4x+5)·0.477 = 1.079
4x+5 = 2.262
4x = -2.738
x = -0.6845