Trigonometrikus egyenletrendszerek, házikérdés?


Ma vettük a trigonometrikus egyenletrendszereket de nem értem ezt a két feladatot valaki levezetné őket magyarázattal?Előre is köszi.:D

1.

x-y=5pí/3

sin(x)=2sin(y)


2.

sin(x+y)=cos(x-y)

tg(x)-tg(y)=1



2014. jan. 22. 15:55
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Az első egyenletből x=5π/3+y, ezt írjuk a második egyenletbe:


sin(5π/3+y)=2*sin(y)


Szögösszeg szinuszára vonatkozó képlet: sin(g+h)=sin(g)*cos(h)+cos(g)*sin(h), esetünkben g=5π/3, h=y:


sin(5π/3)*cos(y)+cos(5π/3)*sin(y)=2sin(y)


Nevezetes szögek:


-√3/2*cos(y)+1/2*sin(y)=2sin(y) /-sin(y)/2


-√3/2*cos(y)=1,5*sin(y)


Mivel cos(y)=0-ra az egyenletnek nem lesz megoldása, ezért oszthatunk vele:


-√3/2=1,5*tg(y) /:1,5

-√3/3=tg(y)


Ez is nevezetes szög; y=-π/6+k*π (k tetszőleges egész), ezt írjuk vissza az első egyenletbe:


x-(-π/6+k*π)=5π/3


x+π/6-k*π=5π/3


x=3π/2+k*π (k tetszőleges egész).

2014. jan. 22. 16:48
 2/7 A kérdező kommentje:
THX:D és a másik????
2014. jan. 22. 16:58
 3/7 anonim ***** válasza:

Jó neked, hogy már a másik feladat megoldását keresed, én még ezt sem értem. Nekem ennyi jön ki:

[link]

Valamelyik hibás lehet?!

2014. jan. 22. 17:10
 4/7 anonim ***** válasza:
Ugyanaz a két megoldás, ha jobban megnézed, csak nekem más a "kezdőérték" (vagyis a k=0), tehát a periódussal lettek eltolva a megoldásaink egymáshoz képest.
2014. jan. 22. 17:14
 5/7 anonim ***** válasza:
Valóban! Akkor mi ketten már értjük egymást. (Meg a megoldást is.) Elnézést- elnéztem.
2014. jan. 22. 17:27
 6/7 bongolo ***** válasza:

Zsombor, ezek a feladatok tipikusan nem attól nehezek, mert nehéz őket megérteni, hanem azért, mert nincs rá recept, hogy hogyan kell megoldani. Próbálgatni kell átalakítani őket a tanult azonosságokkal, aztán majdcsak kijön valami.

Most pl. a második feladatnál már írtam két oldalt miután kiindultam abból az átalakításból, hogy a tangens helyébe szinusz per koszinuszt írok (ami sokszor be szokott jönni), aztán hirtelen teljesen véletlenül rájöttem, hogy más úton érdemesebb elindulni:


Az első egyenlet máshogyan felírva az, hogy sin α = cos β

Azt viszont tudjuk, hogy sin α = cos(α−π/2)

Vagyis:

  cos(β) = cos(α−π/2)

Ennek az egyenletnek két megoldása is van (és mindkettő 2π-vel periodikus):

a)  β = α − π/2 + 2kπ

b)  β = π/2 − α + 2kπ

(Ezt a két megoldást érted?)


Vagyis most

  α = x+y

  β = x−y

a) x−y = x+y − π/2 + 2kπ

    -2y = -π/2 + 2kπ

    y = π/4 − kπ


b) x−y = π/2 −x−y + 2kπ

    2x = π/2 + 2kπ

    x = π/4 + kπ


Az a) megoldásban −kπ helyett lehet +kπ-t is írni, hiszen k az tetszőleges pozitív vagy negatív egész szám, szóval lehet negatív is. Vagyis a kétféle megoldás formailag ugyanaz: vagy az x, vagy az y lesz egyenlő π/4 + kπ-vel.


A másik egyenlet pedig:


a) y = π/4 + kπ


  tg x − tg(π/4 + kπ) = 1

π/4 tangense 1, és π-vel periodikus a tangens, szóval az a tag mindig 1:

  tg x − 1 = 1

  tg x = 2

  x = arctg(2) + mπ

Persze m is tetszőleges egész szám lehet. Azért nem k, mert az y-ban van kπ, és ez nem ugyanaz az egész szám, mint az y-é.


b) x = π/4 + kπ


  tg(π/4+kπ) − tg y = 1

  1 − tg y = 1

  tg y = 0

  y = m·π


Vagyis a két megoldás:

a) x = arctg(2) + kπ,   y = π/4 + mπ

b) x = π/4 + kπ,         y = mπ

Mindkét megoldásban k,m ∈ ℤ


(Ugye az érthető, hogy a k-t felcseréltem az m-mel, hisz teljesen mindegy, hogy minek nevezem.)

(arctg(2) nem szép szám, azért nem írtam be a helyébe, hogy 1,10714871... radián)

2014. jan. 23. 00:28
 7/7 anonim ***** válasza:

2; másik megoldás

felhasználva az azonosságot

sinx*cosy+cosx*siny=cosx*cosy+sinx*siny

sinx*cosy-sinx*siny+cosx*siny-cosx*cosy=0

sinx(cosy-siny)-cosx(cosy-siny)=0

(cosy-siny)(sinx-cosx)=0

ebből az következik:

cosy=siny és sinx=cosx

a többi már egyezik Bongoléval

2014. jan. 23. 09:32