Hasonlósági feladatok, hogyan? :/


1. Egy háromszög legnagyobb oldala 7,5 cm, a legkisebb 3 cm hosszú. Egy hozzá hasonló háromszög legkisebb oldala 4,5 cm hosszú. Mekkora a legnagyobb oldal?


2. Egy háromszög oldalai 3,8 cm, 4,2 cm, és 5 cm hosszúak. Mekkora a hozzá hasonló háromszögek kerülete, ha a 4,2 cm-es oldalaknak megfelelő oldal 5,6 cm hosszú?

Nagyon szépen köszönöm a megfejtőnek. :)



2014. jan. 20. 16:10
 1/1 Zeu ***** válasza:

Az első háromszög legkisebb oldala ugyanúgy aránylik a másik háromszög legksiebb oldalához, mint az első háromszog legnagyobb oldala, a második háromszög legnagyobb oldalához. Ezek az arányosságok oda-vissza igazak, vagyis a törtek megfordíthatók. Legyen a,b,c az egyik háromszög oldalai, ABC a másik háromszögé. Ilyenkor: a/b=A/B, és b/a=B/A. Érdemes úgy alakítani a törteket, hogy az x, vagyis a kérdéses oldal mindig felülre kerüljön, így csak beszorzod az alatta lévő számmal mindkét oldalt, és már kész is a feladat. Most egy kicsit érthetőbben:


1.

4,5 úgy aránylik 3-hoz, mint 7,5 aránylik az X-hez, vagyis:

4,5/3=7,5/x

ezt átrendezve megkapod az X-et


2.

Erre több jó út is van, hogy megkapd az eredményt :)

a. tehát 5,6 úgy aránylik 4,2-höz, mint 3,8 a megfelelő oldalhoz, és 5 a megfelelő oldalhoz. Úgy csinálod mint előzőleg, egyesével kiszámolva a két oldalt

5,6/4,2=X/5

és

5,6/4,2=X/3,8

Ezzel megkapod a 3 oldalt, és kiszámolhatod a kerületet


b. kiszámolod a háromszög kerületét (K=3,8+4,2+5), majd azt veszed, hogy ez a kerület ugyanúgy aránylik a másik háromszög kerületéhez, mint a 4,2-es oldal az 5,6-os oldalhoz.

2014. jan. 21. 14:46