Trig. Egyenlet, hogy oldjam meg?

1-cosx=sin(x/2)
2014. jan. 16. 20:56
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen x/2=j, ekkor


1-cos(2j)=sin(j) egyenletet kapjuk.


Ismeretes, hogy cos(2j)=cos^2(j)-sin^2(j):


1-(cos^2(j)-sin^2(j))=sin(j) /zárójelbontás

1+sin^2(j)-cos^2(j)=sin(j)


Az is ismeretes, hogy sin^2(j)+cos^2(j)=1, amiből -cos^2(j)=sin^2(j)-1


1+sin^2(j)+sin^2(j)-1=sin(j) /összevonás

2sin^2(j)=sin(j) /-sin(j)

2sin^2(j)-sin(j)=0 /kiemelés

sin(j)*(2sin(j)-1)=0


Szorzat akkor 0, ha valamelyik tag 0, ezért


vagy sin(j)=0, amire j=0+k*π (k tetszőleges egész. Mivel j=x/2, ezért x/2=0+k*π, vagyis x=0+k*2π (k tetszőleges egész),


vagy 2sin(j)-1=0; sin(j)=1/2, amire


I. negyedben j=π/3+k*2π, j=x/2 miatt x/2=π/3+k*2π, tehát x=2π/3+k*4π (k tetszőleges egész)


II. negyedben j=π-π/3+k*2π=2π/3+k*2π, j=x/2; x=4π/3+k*4π (k tetszőleges egész).

2014. jan. 16. 21:10
 2/4 anonim ***** válasza:

1 - cos 2(x/2) = sin x/2


1 - cos² x/2 + sin² x/2 = sin x/2


1 - (1 - sin² x/2) + sin² x/2 = sin x/2


1 - 1 + sin² x/2 + sin² x/2 = sin x/2


2 sin² x/2 = sin x/2


2 sin² x/2 - sin x/2 = 0


sin x/2(2 sin x/2 - 1) = 0


a/

sin x/2 = 0


x/2 = k*π, k egész szám

x1 = 2k*π


b/

2 sin x/2 - 1 = 0


2 sin x/2 = 1


sin x/2 = 1/2


x/2 = π/6 + k*2π

x2 = π/3 + 4k*π


x/2 = 5π/6 + k*2π

x3 = 5π/3 + 4k*π, k egész szám

2014. jan. 16. 21:10
 3/4 anonim ***** válasza:

30° = π/6 rad


sin 30° = sin π/6 = 1/2

2014. jan. 16. 21:23
 4/4 anonim ***** válasza:

A kérdező válogathat a válaszokban:

[link]

2014. jan. 16. 21:27