Fizikások! A Jupiter Callisto nevű holdja 1,887*10^9 m sugarú, közelítőleg kör alakú pályán kering az anyabolygó körül. Keringési ideje 16 nap 16 óra 32 perc. Állapítsa meg a Jupiter tömegét ezekből az adatokból?

Előre is köszönöm a segítséget! (:
2014. jan. 13. 16:06
 1/2 anonim ***** válasza:

r = 1,887*10^9 m

T = 16 nap 16 óra 32 perc

----------------

m = Callisto tömege

M = Jupiter tömege


F = m*r*ω²

F = f*m*M/r²


f*m*M/r² = m*r*ω²


f*M = r³ * ω²


M = r³ * ω² /f


M = r³ * (2π/T)² /f = (4π² * r³)/(f*T²)


M = ...

2014. jan. 13. 16:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! (:
2014. jan. 22. 19:43