Ami98 kérdése:

Valaki megtudná ezt oldani? (fizika)


Fizikából kaptuk ezt a leckét, de nem tudom megoldani:S

A 20. sz. első felében páncélvonatokat is használtak a háborúkban. Az egyik ilyen páncélvonat tömege 20 t volt, ágyújából 25 kg-os lövedéket lehetett kilőni 700 m/s sebességgel. Mekkora lett a páncélvonat sebessége, ha 9 km/h sebességgel haladt.


2014. jan. 11. 14:14
 1/5 anonim válasza:
Magában a kérdésben benne van a válasz: 9 km/h
2014. jan. 11. 16:05
 2/5 anonim ***** válasza:
Nincs ott megoldás?
2014. jan. 11. 19:19
 3/5 anonim ***** válasza:
Mert lendület megmaradással kéne szerintem, de akkor visszafelemegy a vonat:D
2014. jan. 11. 19:21
 4/5 anonim ***** válasza:

Az elozo hozzaszolasa mar megoldja a problemat, de kicsit reszletesebben:


A kilott lovedek impulzusa legyen Pl (P az impulzust jeloli az l index, hogy a lovedekrol van szo), amit ugy kapunk, hogy a tomeget 25kg megszorozzuk a sebesseggel 700m/s


Pl=17 500 kg*m/s


Ezt az impulzust adja at a lovedek a vonatnak (Newton torvenye hatas-ellenhatas)

A kerdesben nem szerepelt, hogy milyen iranyban lovik ki azt a lovedeket ezert csak par pelda:


Ha a lovedek iranya megegyezik a vonateval, akkor az lassitani fogja a vonatot!

A vonat tomege: m=25 000kg, sebessege kezdetben v1=9km/h azaz 2.5m/s. Kezdeti impulzusa P1=20 000 * 2.5=50 000 kg*m/s.

Az agyu elsutese utan a kilott lovedek impulzusaval csokkeni fog a vonat impulzusa, de a tomeget ismerjuk a sebesseget keressuk:


P2=P1-Pl

P2=50 000kg*m/s - 17 500kg*ms

P2=32500kg*m/s lesz ez esetben a vonat osszes impulzusa, igy a sebessege:


v2=32500/20000

v2=1.625m/s azaz 5.85km/h


Ha a kilott lovedek iranya ellentetes a vonateval akkor az gyorsitani fogaja azt:


P2=P1+Pl

P2=50 000kg*m/s+17 500kg*m/s


v2=3.375m/s azaz 12.15km/h


Amennyiben a haladas iranyara merolegesen lovik ki a lovedeket, akkor a vonat eredeti sebessege nem valtozik.


Szamolj utana, mert lehet valahol elszamoltam magam! Remelem segitettem!

2014. jan. 12. 08:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Megint elrontottam valamit! NMNem javitottam mindenhol at a vonat tomeget 25 000-rol 20 000-re, de csak itt:


Ha a lovedek iranya megegyezik a vonateval, akkor az lassitani fogja a vonatot!

A vonat tomege: m=20 000kg, sebessege kezdetben v1=9km/h azaz 2.5m/s. Kezdeti impulzusa P1=20 000 * 2.5=50 000 kg*m/s.

Az agyu elsutese utan a kilott lovedek impulzusaval csokkeni fog a vonat impulzusa, de a tomeget ismerjuk a sebesseget keressuk:

2014. jan. 12. 08:43