Logaritmusos egyszerű kérdés, valaki?


Megkaptam az egyenletből, hogy log x = 1,44. Hogyan jön ki ebből

Az x?


2014. jan. 10. 19:17
 1/3 anonim ***** válasza:

Veszed a két oldal exponenciálisát.


e^(ln(x)) = x = e^1,44;

10^(lg(x)) = x = 10^1,44;


(A megfelelő alappal, természetesen.)

2014. jan. 10. 19:30
 2/3 anonim ***** válasza:

Bonyolultabban nem tudtad volna elmagyarázni :D


Azt kell megjegyezni, hogy tetszőleges számot hogyan lehet bármilyen logaritmussá átírni. Egyszerű példák:


log(3)[9]=log(3)[3^2)=2

log(5)[1]=log(5)[5^0]=0

log(100)[0,000001]=log(100)[10^(-3)]=-3


És így tovább. Ha fordítva írjuk fel, látható, mégis mi a helyzet:


2=log(3)[3^2]=log(3)[9]

0=log(5)[5^0]=log(5)[1]

-3=log(100)[100^(-3)]=log(100)[0,000001]


Általánosan: tetszőleges pozitív c szám átírható tetszőleges pozitív, de 1-től különböző d alapú logaritmussá:


c=log(d)(d^c)


Itt is ugyanez a helyzet (felteszem a log az 10-es alapot jelöl):


lgx=1,44, a fenti képlet alapján 1,44=lg(10^1,44), tehát


lg(x)=lg(10^1,44), a logaritmusfüggvény szigorú mononitása miatt


x=10^1,44=~27,54.

2014. jan. 10. 19:50
 3/3 A kérdező kommentje:
Hálás köszönetem mindkettőtöknek! :)
2014. jan. 10. 20:57