Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?

14. Egy hidrogén gázminta térfogata 22°C-on és 0,1MPa nyomáson 22,415 ml. Határozza meg a minta térfogatát normálállapotban! A hidrogén tökéletes gáznak tekinthető. Az egyetemes gázállandó értéke 8,314 J/(mol×K).

2014. jan. 7. 17:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Normál állapot: 0°C és 10^5Pa (legalább is a közoktatásban ezt szokták normál nyomásnak venni, ha jól tudom, de lehet, hogy a 101325Pa-t).


Az ideális gázok mechanikus állapotegyenletével kell számolni:

pV=nRT.


(1) kiszámolod a kiindulási adatokból a hidrogén (H2) anyagmennyiségét (n, mol).

(2) Ezt az anyagmennyiséget és a normál állapothoz tartozó állapothatározókat behelyettesíted újra a gáztörvénybe és kiszámolod a térfogatot.


Figyelj a dimenzóanalízisre és a helyes mértékegységekre!

TIPP: Írj mindent SI-ben!

2014. jan. 7. 18:11
 2/2 anonim ***** válasza:

Normál állapot: 1 légkör, azaz 0.1MPa és 0°C =~ 273K


p * V = n * R * T

p: nyomás Pa-ban

V: térfogat m^3-ben

n: tömeg mennyiség mol-ban

R: állandó: 8.31441 J * K^-1 * mol^-1.

T: hőmérséklet Kelvinben


n1 = n2, mert nincs anyagveszteség

p1 = p2

V1 = 22.415 ml

V2 = ?


Ezért az egyenlet egyszerűsíthető:

p1 * V1 / T1 = p2 * V2 / T2

Tovább egyszerűsíthető, hiszen p1 = p2, ami nem 0, le lehet vele osztani:

V1 / T1 = V2 / T2

Rendezed:

V2 = T2 * V1 / T1

2014. jan. 7. 18:14