Egy kis segítség: teljes függvényvizsgálat?


Az alábbi szempontok alapján teljes függvényvizsgálatot kell végeznem az alábbi függvénnyel!

f(x)=e^-x


1. Értelmezési tartomány

2. Értékkészlet

3. Zérushely

4. Szélsőérték

5. Monotonitás

6. Inflexióspont

7. Konvexitás

8. Határérték

9. Ábrázolás


1. Df=R (valós számok halmaza)

2. Rf={yeR\y>0}

3. Zérushely: ahol a függvény 0 (Itt elakadtam!)

4. Szélsőérték: ahol a függvény első deriváltja 0 (Odáig jutottam el, hogy lederiváltam. A függvény első deriváltja: -e^-x. Na de ez hol 0? Kérhetném levezetéssel?)

5. Monotonitás: táblázat készítése szélsőérték segítségével

6. Inflexiós pont: ahol a függvény második deriváltja 0 (Nem tudom a második deriváltját, és hogy az hol 0!)

7. Konvexitás: táblázat készítése inflexiós pont segítségével

8. Határérték: lim(x->végtelen)f(x)=0 és lim(x->-végtelen)f(x)=végtelen

Na de itt csak ennyi? Vagy valahogyan ezt is le kellene vezetni?

9. Ábrázolás: az menni fog!



2014. jan. 6. 22:00
 1/6 A kérdező kommentje:
Szerintem nincs zérushely.
2014. jan. 6. 22:01
 2/6 anonim ***** válasza:

Figyelj, ha azt írtad, hogy az értékkészlet y>0, akkor vajon hol veszi fel a függvény a 0-t? Nem meglepő, hogy sehol.


Az első derivált ott 0, ahol -e^(-x)=0, vagyis ezt az egyenletet kell megoldani. Adjunk mindkét oldalhoz e^(-x)-ent, ekkor 0=e^(-x) jön ki, erről pedig már az előbb leírtuk, hogy nincs megoldása. Vizsgáljuk a függvény határértékét a végtelenben és a -végtelenben:


lim(x->végtelen) e^(-x)=1/(e^x)=(1/e)^x=0, még hozzá azért, mert tanultátok, hogy az 1-nél kisebb alapú hatványok a végtelenben 0-hoz tartanak (1/e meg ugye kisebb, mint 1). Mivel a 0-t nem veszi fel, ezért minimuma nincs.


lim(x->-végtelen) e^(-x)=lim(x->végtelen) e^x, erről pedig tudjuk, hogy végtelen, tehát a függvénynek maximuma sincs.


Második derivált: (-(e^(-x))'=-1(e^(-x))'=-(-e^(-x)=e^(-x), tehát az eredeti függvényt kaptuk vissza. Mivel ez még mindig nem egyenlő 0-val sehol, ezért inflexiós pontja nincs, és mivel mindenhol pozitív, ezért mindenhol konvex.


Egyéb kérdés?

2014. jan. 6. 22:14
 3/6 A kérdező kommentje:

Függvényábrázolás esetén a függvény 1-nél metszi az y tengelyt.

Az pontosan miért is van?

2014. jan. 6. 22:26
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem lenne jobb egy olyan feladaton gyakorolni aminek "sok-mindene" van? Például:

[link]

2014. jan. 6. 22:33
 5/6 A kérdező kommentje:

Bocs, de nekem ezt kell megoldanom!

Már csak ez az egy kérdés merült fel.

2014. jan. 6. 22:37
 6/6 anonim ***** válasza:
Azért, mert ahol metszi az y-tengelyt, ott x=0, és e^(-0)=1. Ezeket azért illene tudni...
2014. jan. 6. 22:44