20 g nátriumhidroxidot feloldunk 100 cm3 desztilált vízben, Hány tömegszázalékos a keletkező oldat? Mennyi az anyagmennyiség százalékos összetétele? és mennyi az anyagmennyiség koncentrációja, ha az oldat sűrűsége 1,182 g/cm3?

Előre is köszönöm :)
2014. jan. 5. 11:26
 1/1 anonim ***** válasza:

m(NaOH)=20g

V(H2O)=100 cmˇ3 = 100g

m(oldat)= 20g + 100g =120 g

m%NaOH=(20g /120g )*100= 16.65%


n% kiszámolása:

m(NaOH)=20g

M(NaOH)=40 g/mol

n(NaOH)=0.5 mol

m(H2O)=100g

M(H2O)=18 g/mol

n(H2O)100g /18 g/mol= 5.5555 mol

n(összes)= 0.5 mol + 5.5555 mol=6.0555 mol

n% = (0.5mol / 6.0555 mol)*100=8.26%


ró(oldat)= 1,182 g/cm3?

tudjuk,hogy az oldat tömege 120g

ebből meg lehet mondani az oldat térfogagát Ró=m/V képlet segítségével--->V(oldat)=101.5228 cm^3=0.1015 dm^3

c(oldat)=n(o.a)/V(oldat)= 0.5 mol/ 0.1015 dm^3=4.9251 mol/dm^3

de nehéz volt... :)

2014. jan. 5. 12:44