Integrálás. Feladat, de hogyan?


[link]

ez lenne a feladat, de nekem 4*(6+2x)^4/3 jön ki, de elvileg a 3/2*(6+2x)^4/3 a megoldás, ez hogyan lehetséges?


2014. jan. 4. 21:55
 1/7 A kérdező kommentje:
Elnézést, elírtam..nekem 3*(6+2x)^4/3 jön ki.
2014. jan. 4. 21:57
 2/7 anonim ***** válasza:

integrál[4*(6+2x)^(1/3)] =

4 * integrál[(6+2x)^(1/3] =

4 * (3/8)*(6+2x)^(4/3) +C =

(12/8) * (6+2x)^(4/3) + C =

(3/2) * (6+2x)^(4/3) +C

2014. jan. 4. 22:09
 3/7 A kérdező kommentje:
a 3/8 az hogyan jön ki?
2014. jan. 4. 22:12
 4/7 anonim ***** válasza:

(6+2x)^(1/3) integrálja az


(6+2x)^(4/3)* valami alakú lesz.

A valamit úgy lehet megkapni, hogyha ezt deriválod.


A*(6+2x)^(4/3) deriváltja:


A*4/3*(6+2x)^1/3*2 (Az utolsó 2-es a belső függvény deriváltja)


A*4/3*2 -nek "el kell tűnnie", vagyis A=3/8, akkor pont

1*(6+2x)^(1/3) fog maradni.

2014. jan. 4. 22:22
 5/7 anonim ***** válasza:
Azért jött ki neked a rendes megoldás duplája, mert elfelejtetted a belső függvény deriválását.
2014. jan. 4. 22:23
 6/7 anonim ***** válasza:

Gondolkodj visszafelé, mit kell lederiválnod, hogy a feladatban lévő összefüggést kapd!

Most vegyük ki a 4-es szorzót:

integrál[(6+2x)^(1/3)] =

(3/8)*(6+2x)^(4/3) +C

Hogy miért? Az gondolom teljesen nyilvánvaló, hogy a (6+2x) hatványa 4/3 lesz, mivel hozzá kell adni egyet. Most pedig deriváld le:

[(6+2x)^(4/3)]' = (4/3)*(6+2x)*2

-> azért van ott a kettes szorzó a végén, mert összetett függvényt deriválsz, tehát a belső függvény deriváltjával is szorzol.

Ekkor ugye azt kapod, hogy (8/3)*(6+2x)

Namármost mivel a feladatban szimplán (6+2x) szerepel, ezért amit deriválsz, azt szorozd meg a (8/3) reciprokával, vagyis (3/8)-dal, így ez a tag kiesik, és marad (6+2x).


Érthető így?

2014. jan. 4. 22:25
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, így már világos, ment a zöld pacsi, köszönöm az összes választ!
2014. jan. 4. 22:42