Hogyan oldjuk meg az alabbi matek egyenletet a komplex szamok halmazaban?

z^2 = z(konjugalt)^2

2014. jan. 4. 14:54
 1/6 anonim ***** válasza:

Írjuk fel algabrai alakban:

(a+bi)^2 = (a-bi)^2


Végezzük el a hatványozást:

a^2 - b^2 + 2abi = a^2 - b^2 - 2abi


Nullára redukálva:

4abi = 0


Szorzat akkor nulla, ha bármelyik tényező 0.

4 és i, nullától különböző konstansok, tehát vagy a vagy b nulla.


Ha a nulla, akkor b tetszőleges, ha b nulla, akkor a tetszőleges.


Tehát minden x és x*i (x eleme R) alakú komplex szám megoldás.


"Trükkösebben":

z*z = /z*/z

z*z = /(z*z)


Tehát z*z egy olyan komplex szám, aminek a konjugáltja ugyanaz, ez csak akkor lehet, ha z*z egy valós szám. Valós szám gyökének pedig vagy a valós része vagy a komplex része nulla.


(Ezt is vissza lehet vezetni arra, hogy a^2 - b^2 +2abi = valós, akkor 2abi=0, hisz különben komplex lenne, 2abi viszont csak akkor 0, ha a vagy b az).

2014. jan. 4. 15:33
 2/6 A kérdező kommentje:
Nos, a fuzetemben van nehany hasonlo egyenlet, viszont azok kozul egyikben sincs atirva a-bi - re. Esetleg meg lehetne oldani enelkul is? :D
2014. jan. 4. 22:27
 3/6 anonim ***** válasza:

A második megoldás pont ilyen. A többi csak körítés, kb. oylan szintűm hogy /z*/z = /(z*z) (ennek a belátásához is kell az algebrai alak).


De ha nem használtok algebrai alakot, akkor már ismert tételekre vezetitek vissza, szerintem ilyen a második, ha kihagyod a "bizonyítást".


De amúgy szerintem nem lesz értékesebb a levezetés attól, hogy nem algebrai alakban van.

2014. jan. 4. 22:45
 4/6 A kérdező kommentje:
Nem ertek kerdese, csak szeretem ha mindent ugy vegzek ahogy szoktuk. :)
2014. jan. 4. 23:06
 5/6 anonim ***** válasza:

van még a trigonometrikus alak is:


z=r*e^(i*fi) --> z^2=r^2*e^(i*2fi)


továbbá


zkonj=r*e^(i*-fi) --> zkonj^2=r^2*e^(i*-2fi)


az egyenlet tehát:


r^2*e^(i*2fi) = r^2*e^(i*-2fi)


itt r=0 megoldás;

ha r nem nulla, akkor:


e^(i*2fi) = e^(i*-2fi)


szorozva e^(i*2fi)-vel:


e^(i*4fi) = 1


vagyis 4fi=k*2Pi kell legyen, azaz fi=k*Pi/2


tehát az összes tiszta valós, és az összes tiszta képzetes szám jó megoldás

2014. jan. 5. 00:06
 6/6 anonim ***** válasza:
bocs, az előző az exponenciális alak természetesen....
2014. jan. 5. 00:48