Hogy kell megoldani? (térgeometria)


Egy egyenes körhenger magasságának hossza az alapkör átmérőjének hosszához úgy aránylik, mint 3:2. Mekkora a körhenger térfogata, ha a tengelymetszetének területe 384cm^2?

Előre is köszönöm a választ!



2014. jan. 3. 17:39
 1/5 anonim ***** válasza:
70%

A henger tengelymetszete egy téglalap, ahol az egyik oldal megegyezik a testmagassággal, a másik az alapkör átmérőjével. Legyen a testmagasság 3x, az átmérő 2x, ekkor teljesül, hogy 3x:2x=3:2. A téglalap területe ennek a kettőnek a szorzata, ráadásul tudjuk, hogy ez a szorzat 384cm^2:


2x*3x=384cm^2

6x^2=384cm^2

x^2=64cm^2 (x>0)

x=8cm, vagyis az arányossági ténye 8, ebből tudjuk, hogy a magasság 3*8=24cm, az átmérő 2*8=16cm, ebből a sugár 16/2=8cm.


A test térfogata alapterület*magasság=6^2*π*24=864π=~2714,336cm^3.

2014. jan. 3. 17:59
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

M:d = 3:2


M = 3x

d = 2x


M*d = 384

3x*2x = 384

x^2 = 64


x>0


x = 8


M = 24 cm

d = 16 cm --> r = 8 cm


V = r^2 * pí * M = 64*pí*24 = 4825 cm^3

2014. jan. 3. 18:04
 3/5 anonim ***** válasza:
70%
A második végeredménye a jó; én elírtam, és 6-ot emeltem négyzetre 8 helyett.
2014. jan. 3. 18:15
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2014. jan. 5. 17:15
 5/5 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2014. jan. 5. 22:38