Térgeometria, tudnátok segíteni?


Egy 10 cm sugarú gömbbe nézetes hasábot írunk, ahol az alapél hossza fele az oldalél hosszának. Határozzuk meg a hasáb éleit.


Segítségeteket köszönöm.


2013. dec. 12. 20:17
 1/5 anonim ***** válasza:

A hasab testatloja megegyezik a gomb atmerojevel.

Tehat sqrt(a^2+a^2+(2a)^2)=20.

2013. dec. 12. 21:12
 2/5 anonim ***** válasza:

Az átló lesz a gömb átmérője, 20 cm.


20² = a² + a² + (2a)²


400 = 6·a²


a = 8,16 cm

2013. dec. 12. 21:16
 3/5 anonim ***** válasza:

A négyzetes hasáb (téglatest) testátlója megegyezik a gömb átmérőjével, azaz 20cm-rel. A téglatest átlója, ha az oldalai a, b és c hosszúak: √(a^2+b^2+c^2). Esetünkben legyen az alap élei a hosszúak, az oldalél 2a lesz, erre már felírható az egyenlet:


20=√(a^2+a^2+(2a)^2)

20=√(a^2+a^2+4a^2)

20=√(6a^2)

20=a*√6 /:√6

20/√6=20*√6/6=10*√6/3=~8,165cm=a, így az élek hossza (10*√6/3;10*√6/3;20*√6/3).

2013. dec. 12. 21:19
 4/5 anonim ***** válasza:

Nekem meg ennyi:

[link]

Melyik a jó?

2013. dec. 12. 21:19
 5/5 anonim ***** válasza:
jo a tied is, csak nalad nem az alapel az a, hanem az oldalel az pedig 2x akkora mint nekunk ami kijott
2013. dec. 12. 21:26