Egy 10 cm sugarú gömbbe nézetes hasábot írunk, ahol az alapél hossza fele az oldalél hosszának. Határozzuk meg a hasáb éleit.
Segítségeteket köszönöm.
2013. dec. 12. 20:17
1/5 anonim válasza:
A hasab testatloja megegyezik a gomb atmerojevel.
Tehat sqrt(a^2+a^2+(2a)^2)=20.
2/5 anonim válasza:
Az átló lesz a gömb átmérője, 20 cm.
20² = a² + a² + (2a)²
400 = 6·a²
a = 8,16 cm
3/5 anonim válasza:
A négyzetes hasáb (téglatest) testátlója megegyezik a gömb átmérőjével, azaz 20cm-rel. A téglatest átlója, ha az oldalai a, b és c hosszúak: √(a^2+b^2+c^2). Esetünkben legyen az alap élei a hosszúak, az oldalél 2a lesz, erre már felírható az egyenlet:
20=√(a^2+a^2+(2a)^2)
20=√(a^2+a^2+4a^2)
20=√(6a^2)
20=a*√6 /:√6
20/√6=20*√6/6=10*√6/3=~8,165cm=a, így az élek hossza (10*√6/3;10*√6/3;20*√6/3).
4/5 anonim válasza:
5/5 anonim válasza:
jo a tied is, csak nalad nem az alapel az a, hanem az oldalel az pedig 2x akkora mint nekunk ami kijott