Fizikában kéne segítség, szabadesés, út, idő?


Egy úszó 10 méter magas toronyból ugrik elhanyagolható kezdősebességgel. Mennyi ideig van levegőben? Milyen sebességgel érkezik a vízbe? Mennyi az átlagsebessége?


g=10m/s^2 értékkel számolunk (kerekített érték)


Egészen biztos vagyok benne, hogy valami nagyon egyszerű megoldása van, de most nem esik le hol kéne elindulnom.

Alapból azt hittem hogy csak 1*10, meg ilyenek vannak, de nem, 1.41-nek kéne kijönnie. (van megoldókulcs, de az nem írja a menetét, és nekem ez nem házi, hanem dolgozat felkészülés.)


2014. jan. 3. 13:15
 1/8 anonim ***** válasza:

h = 10 m

v0 = 0

g = 10 m/s²

――――――――――――――

t = ?

v = ?

v(átlag) = ?


h = g/2 * t²

2*h = g * t²

2*h/g = t²


t = gyök(2*h/g)

t = gyök(20/10) = gyök(2) = 1,41 s


v = g*t

v = 10*1,41 = 14,1 m/s


v(átlag) = (összes út) / (összes idő)

v(átlag) = 10/1,41 = 7,1 m/s

2014. jan. 3. 15:33
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, miért írt ilyen krikszkrakszokat az előbb.


h = 10 m

v0 = 0

g = 10 m/s²

――――――――

t = ?

v = ?

v(átlag) = ?


h = g/2 * t²

2*h = g * t²

2*h/g = t²


t = gyök(2*h/g)

t = gyök(20/10) = gyök(2) = 1,41 s


v = g*t

v = 10*1,41 = 14,1 m/s


v(átlag) = (összes út) / (összes idő)

v(átlag) = 10/1,41 = 7,1 m/s

2014. jan. 3. 15:36
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, sokat segített.


Viszont az egyenlet átrendezéssel gondba vagyok azt hiszem.


h = g/2 * t²

2*h = g * t²

2*h/g = t²


Itt ez miért így? Ha azt akarjuk hogy g/2 eltűnjön és beszorozzuk 2vel, akkor t^2-t is szorozzuk, nem?


Illetve, a gyök miért, hogyan? Azt a a/2*t^2-ból jön ki?


Igen, ezeket tudnom kéne matekból, de azt hiszem lemaradtam valahol, és későn vettem észre..

2014. jan. 3. 18:56
 4/8 anonim ***** válasza:

Íme:

[link]

2014. jan. 3. 19:17
 5/8 anonim ***** válasza:

Elrontottam egy apróságot, bal/jobb oldal. Itt a javított:

[link]

2014. jan. 3. 19:24
 6/8 A kérdező kommentje:

De várjunk, nekem egy dolog nem tiszta.


Amikor 2vel szorzunk, akkor eltűnik a nevező. Ez tiszta. Megszorozzuk a bal oldalt is kettővel, 2*h lesz. Ez is okés.

De t^2-t miért nem szorozzuk meg kettővel? Tehát miért nem 2*t^2?

2014. jan. 4. 11:35
 7/8 anonim ***** válasza:

Ne legyél már ilyen értetlen! Leírtam neked részletesen.


Azért nem szorozzuk meg a t²-et, mert egy tagú kifejezés része!


Ha g/2 + t² lenne, akkor...

2014. jan. 4. 12:39
 8/8 A kérdező kommentje:
Oh. Akkor rendben, azt hittem valami más miatt. Köszönöm a segítséget (meg a türelmet) :)
2014. jan. 4. 12:44