Fizikában a szabadesés képletében miért nincs tömeg?


h=g/2 × t^2


Csak azért nem értem, mivel egy vasgolyó és egy tollpihe leejtésekor jelentősen hamarabb ér földet a vasgolyó, így nem számít a tömeg is?


2013. júl. 1. 09:57
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon leegyszerűsített képlet. Természetesen számít a légellenállás, a sűrűség (nem tömeg), de akár a páratartalom vagy a légnyomás (levegő sűrűsége) is, ahhoz, hogy életszerű legyen..
2013. júl. 1. 10:10
 2/3 anonim ***** válasza:

Pontosan ez volt, amit Galilei 400 évvel ezelőtt bebizonyított, hogy nem számít a tömeg. Ezért nincs benne, és ez nagyon fontos is, hogy nincs benne. Ez volt a modern fizika születésének az egyik jelentős eseménye.


A vasgolyó kontra tollpihe kísérletet elvégezték a Holdon, ahol nincs közegellenállás, és egyszerre estek le. Itt a Földön a légellenállás okozza a különbséget, nem a tömeg.

2013. júl. 1. 12:02
 3/3 anonim ***** válasza:

Azért, mert minden képlethez tartozik egy modell és alkalmazási feltétel:


Az említett képlet esetén a modell az, hogy az ellenálási veszteségeket elhanyagoljuk.

Valós eset, az általad említett tollpihe-vasgolyó példa.


Szemléltetésképp kitaláltak egy demonstráló eszközt is - a modell helyességének igazolására, úgy hívják hogy Newton-féle ejtőcső.


Függőleges üveghengerben egy tollpihe és fagolyó nyugszik.


Esés közben a vasgolyóhamarabb ér le.

Ha az üveghengerből kiszívattyúzzúk a levegőt, akkor a két test egyszerre esik le, és egyidejűleg érkezik.


Ha tekintetbe vesszük a közegellenállást, akkor:


F=k*ró*A*v^2 közegellenállási erővel is számolnunkkell.


A gravitációs erő változatlan:


Fg=m*g


Az eredő erő:


R=m*g-(k*ró*A*v^2)


Ebből ha gyorsulást számolunk, Newton 2 törvénye alapján:


a=g-[(k*ró*A*v^2)/m]


Ebből pedig:


h=[0.5g-{(k*ró*A*v^2)/(2m)}]*t^2


Amelyben bizony szerepel a tömeg.

2013. júl. 1. 21:53