FIZIKA! Valaki segítsen nekem három feladat megoldásában!? ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!


Sajnos jegyet kapunk a feladatokra, és két jegy között állok.

1, Egy motoros a tervezett túrájának a felét 50 km/h átlagsebességgel, második felét 80 km/h sebességgel tette meg összesen 4 h alatt. Mekkora volt az átlagsebessége?


2, v0=20 m/s

v= 0 m/s

(delta)t= 4 s

------------------

a=?

s=?


3, Egy álló autó 3 m/s^2 gyorsulással indulva 8 s ideig gyorsít, majd ezután egyenletesen mozog tovább 5 percig és ezután fékezve megáll. Mekkora a gyorsulása fékezéskor, ha 5 s alatt áll meg? Mekkora utat tett meg összesen? Mekkora az egész útra vonatkoztatott átlagsebessége?


Mielőtt kapnám az oltásokat, hogy mással csináltatom meg a házimat.. Ezt a hármat nem tudom megoldani. Szenvedek a fizikával, nem tudom megérteni ezeket.. 16 feladatból álló feladatsort kapunk, holnap le kell adni.. jegyre megy. Szeretnék normális jegyet kapni, próbálok küzdeni érte..

Aki olyan rendes és segít a megoldásban, annak minden hálám! KÖSZÖNÖM ELŐRE IS!!:)



2013. dec. 19. 20:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

2/

v0 = 20 m/s

v = 0 m/s

Δt = 4 s

------

a=?

s=?


a = Δv/Δt = (v-v0)/Δt = -20/4 = -5 m/s² Lassulás.


s = a/2 * t² = 2,5*4² = 40 m

2013. dec. 19. 20:35
 2/11 A kérdező kommentje:

Ezt is nagyon köszönöm!!

A másik 2 feladathoz valaki tudna segítséget adni? :S

2013. dec. 19. 20:50
 3/11 anonim ***** válasza:

1/

Egy motoros a tervezett túrájának a felét 50 km/h átlagsebességgel, második felét 80 km/h sebességgel tette meg összesen 4 h alatt. Mekkora volt az átlagsebessége?


s/2 = 50*t = 80(4-t)


50*t = 80(4-t)


50t = 320 - 80t


130t = 320


t = 2,462 h ideig haladt 50 km/h-val


4-2,462 = 1,538 h -- 80 km/h


s/2 = 50*t = 50*2,462 = 123,1 km --> s = 246,2 km

(s/2 = 80*(4-t) = 80*1,538 = 123,04 km --> s = 246,08 km)


v(átlag) = összes_út/összes_idő = 246/4 = 61,5 m/s

2013. dec. 19. 20:51
 4/11 anonim ***** válasza:

3/

Egy álló autó 3 m/s^2 gyorsulással indulva 8 s ideig gyorsít, majd ezután egyenletesen mozog tovább 5 percig és ezután fékezve megáll. Mekkora a gyorsulása fékezéskor, ha 5 s alatt áll meg? Mekkora utat tett meg összesen? Mekkora az egész útra vonatkoztatott átlagsebessége?


gyorsulási szakasz:

v = a·t = 3·8 = 24 m/s

s1 = a/2 · t² = 1,5·64 = 96 m


egyenletes szakasz:

v = 24 m/s

t = 5 min = 300 s

-------

s2 = v·t = 24·300 = 7200 m


lassulási szakasz:

a = dv/dt = 24/5 = 4,8 m/s²

s3 = a/2 · t² = 2,4·25 = 60 m


s(összes) = 96+7200+60 = ...


v(átlag) = s_összes/t_összes = ...

2013. dec. 19. 20:59
 5/11 A kérdező kommentje:
ha van v1 meg v2 akkor a v megadásánál össze kell adni a 2 adatot?
2013. dec. 19. 21:12
 6/11 anonim ***** válasza:

A #4-es választ csak megerősíteni tudom:

[link]

2013. dec. 19. 21:14
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem értem.

Delta v számításánál a végső sebességből kivonom a kezdősebességet.

2013. dec. 19. 21:14
 8/11 A kérdező kommentje:

van egy olyan feladat is, amelyben fel van tüntetve egy v1= 10 m/s

v2= 35 m/s


tehát ha használom az a=Δv/Δt összefüggést, akkor a Δv megadásánál össze kell adnom a v1-t és a v2-t?

2013. dec. 19. 21:27
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem tudsz olvasni? Az előbb írtam, hogy a végsőből kel kivonni a kezdetit.
2013. dec. 19. 21:28
 10/11 anonim ***** válasza:
A kell, két l betűvel persze.
2013. dec. 19. 21:29
1 2