Milyen térfogatú 10 tömeg%-os,1. 07 g/cm3 sűrűségű kénsavat kell elegyíteni 300 cm3 50 tömeg%-os,1,4 g/cm3 sűrűségű kénsavval ahhoz, hogy 30 tömeg%-os oldatot kapjunk?

Levezetést is írd le légyszíves!

2013. dec. 19. 09:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Az 1,4 g/cm^3 azt jelenti, hogy 1cm^3 oldatban 1,4g oldott anyag van. Mivel ebből 300cm^3-nyi van, ezért ebben az oldatban 300*1,4=420g oldott anyag van. Mivel ez az oldat 50 tömegszázalékos, az azt jelenti, hogy az oldat 50%-a oldott anyag, 50%-a oldat, ezért az oldat 840g-os.


Ha az első alkotórészből xcm^3-t kell raknunk az oldatba, akkor az oldott anyag mennyisége x*1,07g lesz, és mivel ebből az oldatban 10%-nyi van, ezért az oldószerből 90%-nyi van; látható, hogy az oldott anyag 9-szerese, így x*9*1,07=9,63xg oldószer van az oldatban; ennek az oldatnak az összes tömege 9,63x+1,07x=10,7xg. A két oldatot összeöntve egy 840+10,7x gramm tömegű oldatot kapunk, amiből 420+1,07x az oldott anyag.


Arra hajtunk, hogy 30 tömegszázalékos oldatunk legyen. Tömegszázalékot a következőképp számolunk:


tömegszázalék=100*oldott anyag/oldat, ebbe behelyettesítve


30=100*(420+1,07x)/(840+10,7x) /:100

0,3=(420+1,07x)/(840+10,7x) /*(840+10,7x)

252+3,21x=420+1,07x /-1,07x

252+2,14x=420 /-252

2,14x=168 /:2,14

x=~78,5, vagyis ~78,5cm^3-nyi oldatra van szükségünk.

2013. dec. 19. 09:28
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2013. dec. 27. 13:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Az a baj ezzel a megoldással, hogy 392,52 cm3-nek kéne kijönnie.
2013. dec. 27. 15:06