Kémia! Ennek mi a megoldása?

Egy NaHCO3 – Na2CO3 keverék 2, 00 grammjából desztillált vízzel 200, 00 cm3 törzsoldatot készítettünk. Ennek 10, 00 cm3-es részleteivel átlagosan 15, 00 cm3, 0,100 mol/dm3 koncentrációjú sósav reagált. Írd fel az összes lejátszódó reakció egyenletét! Milyen a keverék tömegszázalékos összetétele?

2013. dec. 14. 16:00
 1/5 anonim ***** válasza:

Legyen a 2 gramm keverék NaHCO3 tartalma x gramm, ekkor a Na2CO3 tartalom (2-x) gramm. Mivel ezt 200 cm3 vízben oldottuk, majd 10 cm3-t vettünk ki, ezért az összes anyagmennyiség 1/20-ad részét vettük ki. A NaHCO3 anyagmennyisége: n=m/M=x/84 mol, a Na2CO3 anyagmennyisége n=m/M=(2-x)/106 mol összesen, ennek kivettük az 1/20-ad részét, majd sósavval reagáltattuk.


A reakcióegyenletek:


NaHCO3 + HCl ---> NaCl + CO2 + H2O


Na2CO3 + 2 HCl ---> 2 NaCl + CO2 + H2O


Látható, hogy a NaHCO3 1 molekula sósavval, míg a Na2CO3 2 molekula sósavval reagál. Az összes elfogyott sósavmennyiség (térfogat: dm3-ben!!): n=c*V=0,1*0,015=0,0015 mol. Ez kell hogy egyenlő legyen a NaHCO3 és a Na2CO3 összes anyagmennyiségével:


0,05*x/84 + 2*0,05*(2-x)/106 = 0,0015


Némi extra magyarázat az egyenlethez: A 0,05-ös szorzó azért kell mert a 200-ból csak 10 ml-t vettünk ki, ami a teljes mennyiség 0,05-szöröse. Az x/84 a NaHCO3 molszáma, a (2-x)/106 pedig a Na2CO3 molszáma (ez kapott egy kettes szorzót mert ez 2 molekula sósavval reagál). Kettejüknek összesen kell egyenlőnek lenni a sósav molszámával.


Ezt az egyenletet már csak meg kell oldani, innen x=1,11 gramm. Ennyi tehát a NaHCO3 tartalom, és 2-1,11=0,89 gramm a Na2CO3 tartalom. A porkeverék tömegszázalékos összetétele: (1,11/2)*100%=55,5% NaHCO3, és 100-55,5=44,5% Na2CO2.

2013. dec. 14. 21:03
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2013. dec. 15. 12:56
 3/5 A kérdező kommentje:
De nem a törzsoldat 200cm3?? Mert te a víznek számoltál ennyit :S
2013. dec. 15. 12:59
 4/5 anonim ***** válasza:
Hát, tulajdonképpen igazad van, de a megoldás attól még jó. Nem 200 ml vízben oldjuk, hanem annyiban, hogy 200 ml törzsoldat legyen belőle. De mivel nincs megadva sűrűség, és mivel ebből veszünk ki 10 ml-t (ami 1/20 része az egésznek), ezért minden úgy történik ahogy leírtam.
2013. dec. 15. 16:43
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen még egyszer :)
2013. dec. 17. 16:50