Hogyan kell megoldani ezeket a matek feladatokat? 10. oszt kellene a segítség!


Határozzuk meg c-t úgy, hogy a 4x^2 - 8x+c = 0 egyenletnek

1. egy pozitív és egy negatív gyöke legyen

2.egyik gyöke 0 legyen

3.ne legyen valós gyöke


2013. dec. 11. 21:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Írjuk fel a gyökképletet:


x1;2=(-b±√(b^2-4ac))/2a


Az ismerteket írjuk be:


x1;2=(8±√(64-16c))/2


1. 1 pozitív és 1 negatív gyöke legyen: 2 esetben lehet 1 pozitív és 1 negatív gyöke:


1. eset: x1<0 és x2>0, vagyis


(8+√(64-16c))/2<0 /*2

8+√(64-16c)<0, ez soha az életben nem fog megvalósulni, így ez az eset nem fog bekövetkezni.


2. eset: x1>0 és x2<0, vagyis


(8+√(64-16c))/2>0 /*2

8+√(64-16c)>0, ez tetszőleges c-re igaz lesz, amennyiben a gyökjel alatti kifejezés nemnegatív;


64-16c≥0 /+16c

64≥16c /:16

4≥c


(8-√(64-16c))/2<0 /*2

8-√(64-16c)<0 /+√(64-16c)

8<√(64-16c) /négyzetre emelés

64<64-16c=-64

0<-16c /:(-16)

0>c, tehát ha c negatív, akkor lesz egy pozitív és 1 negatív gyöke.


2. egy gyöke 0 legyen: megint helyettesítsünk be a megoldóképletbe:


1. eset: (8+√(64-16c))/2=0 /*2

8+√(64-16c)=0, ez még mindig nem fog megvalósulni.


2. eset: (8-√(64-16c))/2=0 /*2

8-√(64-16c)=0 /+√(64-16c)

8=√(64-16c) /négyzetre emelés

64=64-16c /-64

0=-16c /:(-16)

0=c, tehát c=0 esetén lesz az egyik gyök 0.


3. ne legyen valós gyöke; ehhez a gyökjel alatti kifejezést kell vizsgálnunk; ha a gyökjel alatt negatív szám áll, akkor abból nem tudunk gyököt vonni, így valós gyöke sem lesz:


64-16c<0 /+16

64<16c /:16

4<c esetén nem lesz az egyenletnek valós gyöke.

2013. dec. 11. 22:06
 2/3 anonim ***** válasza:

Én így oldottam meg:

[link]

Az ábrán látszik, hogy megbántam. Jobb lett volna teljes-négyzetté alakítani, és megmutatni, hogy csak "függőlegesen" mozog a parabola ...

2013. dec. 11. 22:25
 3/3 anonim ***** válasza:

#2 vagyok.

Bocsánat! a 2. kérdés számolásánál a nevezők hibásak, nem vettem észre, mert az eredmények attól még jók.

2013. dec. 11. 22:30