Ezeket a kémia feladatokat hogyan lehetne megoldani?


a) A korábban elkészített 150 g 8 tömeg%-os cukoroldatban még 8 g cukrot oldunk. Hány mol vizet kell elpárologtatnunk ahhoz, hogy az oldat töménysége az eredeti oldat töménységének a kétszerese legyen?

b) Egy 8 tömeg%-os oldat 200 g-jából 40g víz elpárolog. Hány tömeg%-os lesz a visszamaradó oldat?

A válaszokat előre is nagyon köszönöm!


2013. nov. 21. 16:25
 1/3 szvandaaa ***** válasza:

a, m(oldat)= 150g

m/m%=8 > ez az eredeti oldat töménysége


m/m%=m(oldott anyag)/m(oldat)*100 >> X-szel jelöljük, amit nem ismersz, azaz az oldott anyagot

8= X/150 * 100

0,08= X/150

12 g oldott anyag = X >>> ennyi cukor van a 8tömeg%-os cukoroldatban


+ 8g oldott anyag >>> Így 158 g lesz az új m(új oldat), amiben tudod, hogy 12+8g=20g oldott anyag van


Tudod, hogy a töménység a kétszeresére nő>>> m/m%(új)=8*2=16


m/m%= m(oldott anyag)/m(oldat) *100 >>> ebből:

16%=20/m (oldat) * 100

0,16=20/ m(oldat)

m(oldat)= 125 g>>> ennyi grammá kell válnia az oldatnak>>


eredeti oldat tömege: 158-125=33g


M(víz)= 18g/mol


n=m/M=33/18=1,83 mol vizet kell elpárologtatni.


Remélem semmit sem számoltam félre :) !

2013. nov. 21. 20:16
 2/3 szvandaaa ***** válasza:

B,

m/m%= 8

m(oldat)=200g


m/m%= m(oldott anyag)/ m(oldat) *100

8= m(oldott anyag) / 200 * 100

0,08=m(oldott anyag)/200

m(oldott anyag)=16 g


***m(új oldat)=200-40=160g

m(oldott anyag)=16g >>> marad ugyanannyi


m/m%=m(oldott anyag)/m(oldat)*100

m/m%=16/160*100=10% >> az új oldat 10m/m%os lesz :) !!!


Remélem értesz mindent & tudtam segíteni :) !

2013. nov. 21. 20:20
 3/3 A kérdező kommentje:
Mindent értek. :) Nagyon-nagyon köszönöm! :)
2013. nov. 21. 22:01