Egy egyenes körkúp alakú edény alapkörének sugara 12 cm, magassága 18 cm. Az edényt csúcsára állítjuk, és 1 liter vizet töltünk bele. Milyen magasan áll benne a víz?

2013. dec. 10. 17:42
 1/4 anonim ***** válasza:

V = 1 l = 1000 cm³


V = r²·π·M/3


1000 = 12²·π·M/3


M = 3000/(12²·π)


M = 6,63 cm

2013. dec. 10. 20:38
 2/4 anonim ***** válasza:

Szerintem a helyes eredmény:


m = 10,9... cm

2013. dec. 10. 23:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Az eredeti edény magassága, 18 cm, csak azért van megadva, hogy tudjuk, belefér 1 liter = 1 dm^3 = 1000 cm^3 víz.


Az alapkör sugara 12 cm. Az alaplap területe 12^2*pí = 452,4 cm^2


A beleöntött víz térfogata = a kapott kúp térfogata = 1000 cm^3


Igaz, hogy csúcsával lefelé áll, de attól még kúp, és a térfogata = alaplap*testmagasság/3. Ebből következik, hogy a térfogat 3-szorosa = alaplap*testmagasság. A testmagasságot keressük.


3*térfogat = alaplap*testmagasság, ebből következik, hogy a testmagasság = 3*térfogat/alaplap.


testmagasság = 3*1000/452,4 = 3000/452,4 = 6,63 cm, azaz hat egész hatvanhárom század centiméter.

2013. dec. 11. 07:35
 4/4 anonim ***** válasza:

Az előző kettő egyike sem jó.


Az eredeti térfogat: 12^2*pí*18/3 = 2714,3 cm^3


A víz térfogata 1 liter = 1000 cm^3


A két kúp egymáshoz hasonló, a hasonlóság aránya m/18, a térfogatok aránya ennek a köbe: m^3/5832


m^3/5832 = 1000/2714,3 --> m = köbgyök(1000*5832/2714,3) = 12,9 cm

2013. dec. 11. 08:15