Segítség! Milyen magas az egyenes körkúp, ha az alapkör sugara 9,7cm, és a kiterített palást középponti szöge 100fok?

Már próbálkoztam többször a megoldásával, de sosem jött ki az az eredmény, ami a megoldókulcsban van. Nem tudom, hogy mostmár hogyan próbáljam, mert a megoldás menete nincs a megoldókulcsban. Nagyon fontos lenne a menete!!

2013. dec. 9. 20:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Vegyük ennek a kúpnak a síkmetszetét, ami egy egyenlő szárú háromszög, aminek a magasságvonala egyben a testmagasság is, alapja az alapkör átmérőja. Ez a magasság a háromszöget két egybevágó derékszögű háromszögre bontja, ahol a befogók az alapkör sugara és a háromszög magassága, átfogója a test alkotója.


Alkotó kiszámítása: ha kiterítjük a palástot, akkor egy körcikket kapunk, aminek a sugara megegyezik az alkotó hosszával. Azt is tudjuk, hogy a köríve pontosan illeszkedik az alapkör kerületére, vagyis ezek egyenlő hosszúak.


Alapkör kerülete: 2*9,7*π=~60,947cm, így már kiszámolható az alkotó:


2*a*π*100°/360°=60,947, egyenletrendezés után


a=34,92cm


Innen már csak Pitagorasz tétele kell a testmagasság kiszámolásához:


9,6^2+M^2=34,92^2


92,16+M^2=1219,4060

M^2=1127,2464

M=33,5745cm.

2013. dec. 9. 21:14