Egy egyenes körkúp sugara 12 cm, a kúpba egy 8,5 cm sugarú gömb írható. Mekkora a kúp térfogata?

Nem szokott rajtam matek feladat kifogni, de sajnos a térlátásom nem a megfelelő. Előre is köszönöm!

2013. jan. 2. 17:31
 1/3 PósánéAnita ***** válasza:

hasonló háromsögekkel odható meg, készíts síkmetszetet. Lesz benne egy nagy derékszögű háromszög, ha behúzod a testmagasságot, ennek alapja 12. Húzd be ide a beírható kör sugarát, ami merőleges lesz a nagy átfogóra,azaz az alakotóra.a sugár fölött kapsz egy kis derékszögű háromszöget, amit, ha megfordítva nézed, éppen hasonló az elsőhöz. A hasonlóság arány kiszámítható a két egyforma helyzetű oldalból: lambda= 1,41= 12/ 8,5

a függőleges helyzetű oldalakkal is felírjuk a hasonlóságoti: (m-8,5)*1,41= a; a másik oldalakra is : (a-12)*1,41=m, ebből az egyenletrendszerből megoldható. ha még mindig nem megy szólj!

2013. jan. 2. 17:54
 2/3 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy ebből könnyebb megérteni, amit az első válaszoló leírt:

[link]

2013. jan. 2. 18:24
 3/3 anonim ***** válasza:
Elnézést! V behelyettesítésénél a leírásban "per 3" lemaradt. (A számolásban nem, az jó.)
2013. jan. 2. 18:30