SOS! EGY laboratóriumban egy kísérlet elvégzéséhez 22 %-os sósavra van szükség. Hány gramm 10%-os és hány gramm 30%-os sósavat kell összekeverni, hogy 120 gramm oldatot kapjunk?


Sos

köszi, ha válaszolsz:)



2013. dec. 9. 18:21
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen x gramm 10%-os oldatunk, ekkor 0,1x oldott anyag van benne. Így 120-x gramm 30%-os oldatunk van, amiben (120-x)*30/100=36-0,3x oldott anyag van. Így összesen 0,1x+36-0,3x=36-0,2x oldott anyagunk van. Mivel a százalékot úgy számoljuk, hogy tömeg%=oldott anyag/oldat*100, esetünkben tömeg%=22, oldott anyag=36-0,2x és oldat=120, ezért felírható az egyenlet:


22=(36-0,2x)/120*100 /:100; *120

26,4=36-0,2x /-36

-9,6=-0,2x /:(-0,2)

48=x


Tehát 48 gramm 10%-os és 120-48=72 gramm 30%-os oldatra van szükségünk.

2013. dec. 9. 18:43