[link]
2013. dec. 6. 12:14
1 2
 1/11 MrPifta ***** válasza:
milyen halmazon dolgozhatok?
2013. dec. 6. 12:41
 2/11 A kérdező kommentje:
valós számok
2013. dec. 6. 13:05
 3/11 anonim ***** válasza:

Az ilyen feladatoknál érdemes felrajzolni a függvényeket külön-külön, hogy lássuk az esetszétválasztási pontokat; ahol a függvény "megtörik", vagyis az eredeti érték és az abszolútérték eltér. Tehát meg kell nézni, hogy az abszolútérték nélküli függvények hol lesznek negatívak:


x^2-9<0

x^2<9

x<3 és x>-3


Ha x értéke a (-végtelen;-3]U[3;végtelen) intervallumon van, akkor x^2-9 a függvény, egyébként a -(x^2-9) függvényt kell vizsgálnunk, pontosan azért, mert azt a részt az x-tengelyre tükröztük, és az x-tengelyre való tükrözést úgy valósítjuk meg, hogy a függvényt megszorozzuk -1-gyel (ha lerajzolod, és a "felfelé kunkorodó" részre ráilleszted a -(x^2-9) függvényt, akkor látni fogod, hogy pontosan illeszkedik).


Ugyanezt megcsináljuk az x^2-4-gyel is:


x^2-4<0

x^2<4

x<2 és x>-2


Ha x értéke a (-végtelen;-2]U[2;végtelen intervallumon van, akkor az x^2-4 függvényt, egyébként a -(x^2-4) függvényt vizsgáljuk.


Most az a dolgunk, hogy megnézzük, hogy ezek az intervallumok hogy metszik egymást, és ezeken a metszeteken hogy viselkednek az abszolútértékes tagok.


1. (-végtelen;-3] intervallumon mindkét függvény "eredeti" állapotában van, vagyis a


x^2-9+x^2-4=5 egyenletet kell megoldanunk.

2x^2-13=5

2x^2=18

x^2=9

x=3 és/vagy -3.


Mivel ezek közül a -3 esik csak bele a (-végtelen;-2] intervallumba, ezért csak azt tudjuk elfogadni megoldásnak; ezen az intervallumon a 3 hamisgyöknek minősül.


2. [-3;-2] intervallumon az első mínuszt kap, a másik marad eredetiben, így a


-(x^2-9)+x^2-4=5 egyenletet kell megoldanunk.

-x^2+9+x^2-4=5

5=5, ami igaz, így az egész intervallum megoldás.


3. [-2;2] intervallumon mindkét függvény mínuszt kap:


-(x^2-9)-(x^2-4)=5

-x^2+9-x^2+4=5

-2x^2=-8

x^2=4

x=2 és/vagy -2


Mindkét megoldás beleesik a megszabott intervallumba, ezért ezek jó megoldások.


4. [2;3] intervallumon az első kap mínuszt:


-(x^2-9)+x^2-4=5

-x^2+9+x^2-4=5

5=5, itt is az egész intervallum megoldás lesz.


5. [3;végtelen) intervallumon mindenki marad a helyén:


x^2-9+x^2-4=5

2x^2=18

x^2=9

x=3 vagy -3, de csak a 3 esik bele a megoldáshalmazba, ezért ezen az intervallumon a 3 lesz csak megoldás.


Tehát x lehetséges értékei a [-2;-3] és a [2;3] intervallumokon van.

2013. dec. 6. 14:35
 4/11 A kérdező kommentje:

Szia!


Köszi a megoldást, de meg lehet függvények nélkül is oldani valahogy. Tisztán algebrai úton?

2013. dec. 6. 15:08
 5/11 anonim ***** válasza:
Azt tudnod kell, hogy mikor, milyen intervallumokon vált a függvény. Én úgy gondolom, hogy nincs, vagy ha van is, ennél bonyolultabb; ez egyébként egy bevett gyakorlati megoldása az abszolútértékes egyenleteknek.
2013. dec. 6. 15:30
 6/11 A kérdező kommentje:
Én eddig úgy oldottam meg őket, hogy mindig 4 esetet vizsgáltam: ++, +-, --, és -+. Majd megnéztem, hogy beleesik-e az intervallumba. Eddig ezek működtek, de nem volt bennük négyzetes tag, ami miatt nem tudom hogy most benne van-e az intervallumba vagy nincs.
2013. dec. 6. 15:36
 7/11 A kérdező kommentje:

pl. ebben a feladatban az első esetnél. Tehát (++).


a megoldás: 3 és -3

Az intervallumok meg: x<=3; x>=3; x>=2; x<=-2

2013. dec. 6. 15:39
 8/11 A kérdező kommentje:
És azt honnan "látom", hogy pl. a az első esetednél, az egyenletet (++)-ként kell vizsgálni?
2013. dec. 6. 15:42
 9/11 anonim ***** válasza:

Még egy segítség:

[link]

2013. dec. 6. 16:01
 10/11 anonim ***** válasza:

A #9-es vagyok.

Annyi korrigálással, hogy -3 és +3 is beletartozik a megoldáshalmazba. Bocs.

2013. dec. 6. 16:03
1 2