Ági pénzének 4/5 részén vett egy pulcsit. Később kapott pénzt a mamájától a szülinapjára 4800Ft-ot. Mikor összeszámolta a pénzét, észrevette,? (folytatás lent)


hogy ha még a meglévő pénzhez hozzáadja a meglévő negyedét, akkor ugyanannyi pénze lesz, mint a pulóver vásárlása előtt!?


KÉRLEK segítsetek , Anyuval már ezen szorakozunk 1

órája.:/


vannak ien kicsi kérdések. Aki konyit picit is a matekhoz kérem segítsen.

a, Mennyi pénze volt eredetileg áginak?

b, Mennyibe került as pulóver?

C, Mennyivel kéne kipótolni még a nagyi ajándéka után, hogy az eredeti összeg legyen a pénztárcájában

d, Az eredeti pénz hányad részét adta a nagymama?


NE haragudjatok h megkérdeztem :( és légyszives ne bántsatok ezért.


2009. nov. 22. 15:30
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerintem 5/4*(1/5X+4800)=X

Levezetem és írok , hogy jó-e az egyenlet.

2009. nov. 22. 15:39
 2/10 anonim ***** válasza:

JÓ!

Ha nem megy a levezetés, írj! De azért próbálkozz!:)

2009. nov. 22. 15:41
 3/10 A kérdező kommentje:

Nem 5/4 hanem 4/5:D jah és naon köszi levezettem de nemtudom h a vége jó-e. ugye megnézed? ha nem kérlek javíts ki. köszi naon naon naon szépen.


4/5*(1/5X+4800)=X /Z.B

4/25X+6000=X /-6000

4/25 = -6000X /4/25

X= 37500

2009. nov. 22. 16:27
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

X: Ági pénze eredetileg


4/5 X: A pulóver ára


X/5: Ági eredeti pénzének ötöde, ennyi neki maradt a pulóver megvásárlása után, de még az ajándék előtt


X/5 + 4800: az ajándékozás után


(X/5 + 4800) / 4 : amivel még mindig ki kell pótolni az ajándékozás utáni pénzt ahhoz, hogy Ági újra az eredeti pénzének örülhessen


(X/5 + 4800) + (X/5 + 4800) / 4: no hát ez lesz a kipótlás utáni összeg, ez az, ami egyben Ági eredeti pénze volt


Itt érdemes azonnal megtenni egy összevonást: (X/5 + 4800) egyszer, és még plusz a negyede. Tehát (X/5 + 4800) egy egésszer és még egy negyedszer:


(1 + 1/4) * (X/5 + 4800)


Tudjuk, hogy 1 + 1/4 az éppen 5/4. Hiszen 1 nem más, mint 4/4, és ehhez még 1/4, az együtt immár 5/4.


Tehát:


5/4 * (X/5 + 4800), jól írta az első Válaszoló.


és erről, az ajándék és a kipótlás utáni összegről állítjuk, hogy éppen Ági eredeti pénzével egyezik meg:


5/4 * (X/5 + 4800) = X


felbontjuk a zárójelet


(5/4 * X/5) + 5/4 * 4800 = X

1/4 * X + 6000 = X


levonunk 1/4 * X-et mindkét oldalból

6000 = 3/4 X


X = 8000


8000 Ft-ja volt eredetileg Áginak, ennek ötöde maradt meg neki a vásárlás után (1600 Ft), mert 4/5 rész, vagyis 6400 Ft elment pulóverre. A megmaradt 1600 Ft-hoz kapott ajándékba 4800 Ft-ot, az ajándékozás után 6400 Ft-ja lett. 6400 Ft negyede 1600 Ft, ezzel lehetne kipótolni még Ági pénzét. A kipótlás után 8000 Ft-ja lesz, és ez tényleg ugyanannyi, mint az eredeti pénz volt.

2009. nov. 22. 19:06
 5/10 anonim ***** válasza:
Az előző tökéletesen leírta neked.
2009. nov. 22. 19:16
 6/10 anonim ***** válasza:
Ha már megcsinálta a házidat, egy köszönömöt nyöghetnél neki!
2009. nov. 23. 12:44
 7/10 A kérdező kommentje:
Ma 12:44.... szerinted nem köszönöm meg? csak tegnap már nem voltam gépnél... amugy nagyon szépen köszönöm annak aki írt és még ráadásul segített is.
2009. nov. 23. 18:22
 8/10 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen, és én is köszönöm az érdekes példát, jó érzés volt újra megoldani ilyet. Sok sikert kívánok Neked.
2009. nov. 23. 22:26
 9/10 A kérdező kommentje:
:))
2009. nov. 25. 19:31
 10/10 anonim válasza:
Áginak nem maradt egy árva buznyákja se, mert egy részeg csöves kirabolta egy bézbólütővel!!!
2010. ápr. 26. 10:45