Hatarozzatok meg az a ,b,c szamjegyeket,ha a*b*c=bc alaku termeszetes szam(tehat nem szorzat) es a*b=c! Valamint hatarozzatok meg azokat az ab alaku termeszetes szamokat amelyekre ab=2a+3b!
2009. nov. 22. 13:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Első:

át lehet írni az első egyenletet így: a*b*c=10*b+c, amibe a másodikat behelyettesítve és kicsit átrendezve:

a*b=10/a+1

Mivel c=a*b 1 és 9 közötti egész szám, 10/a-nak is egésznek kell lennie, így a 1, 2 és 5 lehet.

Ha a 1 lenne, 1*b=b=10+1=11>9, így ez nem jó.

Ha a 5 lenne, 5*b=2+1, így b=3/5, ami nem egész, így ez sem jó, vagyis kizárásos alapon a=2.

2*b=5+1, amiből b=6/2=3.

c=a*b=3*2=6.


Második:

Az előző logikájával:

10*a+b=2*a+3*b amiből b=4*a.

(gondolom 2a-val 2*a-t jelölted, ha nem, akkor nem jön ki egész szám a számjegyekre)

2009. nov. 22. 15:22
 2/3 anonim ***** válasza:

Valamiért nekem nem jött ki megoldás (hacsak nem engedünk meg egy szépséghibát, hogy 0 számjeggyel kezdődő alakban is felírhatjuk a számokat (00, 01 02, 03, ..).


Nem találtam meg, hogy nem rontottam-e el valamit.


Azért leírom, hátha legalább ötletet ad valakinek.


Idáig jutottam el:


┏ a⋅b⋅c = 10⋅b + c

┗ a⋅b = c


a⋅b⋅(a⋅b) = 10⋅b + a⋅b


(a⋅b)² = 10⋅b + a⋅b


(a⋅b)² = (10+a)⋅b


a²⋅b² = (10+a)⋅b


a²⋅b⋅b = (10+a)⋅b


Esetszétválaszttás 1. ága: b = 0,


ekkor mindenkét oldal 0 lesz, a-t tetszőlegesen megválaszthatjuk, c pedig = a⋅b, vagyis c is 0 lesz


a ⋅ 0 ⋅ 0 = 00

Ez azonban szépséghiba, mert a számokat nem szoktuk úgy felírni, hogy 0 jeggyel kezdődjenek.


Esetszétválasztás 2. ága: b nem 0,


Ott tartottunk, hogy


a²⋅b⋅b = (10+a)⋅b


Mindkét oldalt leoszthatjuk a nemnulla b-vel:


a²⋅b = 10+a


Tekintsük a-t úgy, mint egy ismeretlent, és a b-t pedig úgy, mint egy meg nem nevezett, de ismert, konkrét számot!


b⋅a² - a - 10 = 0


vagyis


b⋅a² + (-1)⋅a + (-10) = 0


alkalmazzuk a másodfokú egyenlet megoldóképletét


a₁,₂ =


-(-1) ± √[(-1)² - 4⋅b⋅(-10)]

─────────────────

2


=


1 ± √(1 + 40⋅b)

───────────────

2


A negatív megoldásokat hagyjuk, hiszen a-re úgy gondolunk, mint számjegyre, tehát csak 0 és 9 között jönnek szóba a lehetséges értékei.



Próbálgassunk, milyen b értékekre lesz a gyökjel alatt négyzetszám


b = 1? Nem jó, mert 41 nem négyzetszám

b = 2? No ez már jó, mert 81 igenis négyzetszám, 9-nek a négyzete. Ebben az esetben a₁,₂ = (1 ± 9) / 2, csak a pozitív megodást véve a = 5.

b = 3? Ez is jó, mert 121 is négyzetszám, 11-nek a négyzete. Ebben az esetben a₁,₂ = (1 ± 11) / 2, csak a pozitív megodást véve a = 6.

...

...a többi szám nem jó, kivéve még:

b = 9? Ez is jó, mert 9⋅40+1 is négyzetszám, 361, vagyis 19-nek a négyzete. Ebben az esetben a₁,₂ = (1 ± 19) / 2, csak a pozitív megodást véve a = 10.


Tovább nem kell próbálgatni, hiszen b-re úgy gondolunk, mint számjegyre, tehát csak 0 és 9 között jönnek szóba a lehetséges értékei.


Tehát


b = 2, 3, 9

a = 5, 6, 10



Ebből a = 10 nem jó, hiszen a-ra is úgy gondolunk, mint számjegyre, tehát csak 0 és 9 között jönnek szóba a lehetséges értékei.


a = 5, 6


Tehát az összetartozó megoldáspárok:


b = 2, a = 5


és a másik megodáspár:


b = 3, a = 6


Nézzük, milyen c értékek felnek meg a két megoldáspárnak:


b = 2, a = 5, c = a⋅b = 2⋅3 = 10


és a másik a, b megoldáspár esetén:

b = 3, a = 6, c = a⋅b = 3⋅6 = 12


Ebből semelyik c megoldást sem fogadhatunk el, hiszen c-re is úgy gondolunk, mint számjegyre, tehát csak 0 és 9 között jönnek szóba a lehetséges értékei.

2009. nov. 22. 15:23
 3/3 anonim ***** válasza:
..megvan a hiba, elvileg javítható a megoldásom, mert csak a végén volt a hiba, de látom, közben, mialatt a magamét gépeltem, érkezett egy jobban érthető és elegánsabb válasz is.
2009. nov. 22. 15:38